Serigrafi (İpek baskı)
Serigraphy
  1. Tez No: 61969
  2. Yazar: AYŞEGÜL KALE
  3. Danışmanlar: PROF. FİLİZ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Serigrafî, elek niteliği taşıyan malzemeyle hazırlanan bir yüzeyde, özel teknik uygulamalar sonucu oluşturulan desen, resim, şekil, yazı gibi biçimlerin üzerinden boya sıyırarak değişik yüzeylere basılması ve çoğaltılması işlemidir. Elek baskının ilk kez nerede ve hangi koşullarda basıldığı tam olarak belirnemesede bin yıl kadar önce Japonlar, Eski Mısırlılarla, Romalılar ve Çinlilerde duvar, yer ve tavan süslemelerinde kullanıldığı anlaşılmıştır. Baskı tekniğinin önemli özelliklerinden biri tekrarlama ve çoğaltmaya sahip olmalarıdır. Uzak doğu'da elekbaskı hem bir meslek hem' de Sanat yapmak için kullanılan teknik olarak ortaya çıkmıştır. İpekbaskı 19.yy'da Uzakdoğulu göçmenler tarafından Amarika'ya getirildi. 1915 yılında ilk fotoğrafik yöntemin bulunması ile ipekbaskı yeni bir boyut kazandı. Tekstil endüstrisi bu yöntemle 1920-1930'larda gelişmeler gösterdi. Antony Welonis 1930Tarda ilk serigrafî eserini yazdı. Bir çok ressama bu tekniği öğretmiş ve Leonark Pytlar, Edward London, Sol Wilson, Louise Freedman gibi sanatçıların özgün çalışmaları ile sergi açmalarım sağlamıştır.1948 tarihinde Amerikalı Sanatçılardan Leonard Pytlar, Goy Maccoy serigrafî tekniğini Ülkemize tanıtmak için bir sergi açarlar.Bu sergiden sonra Türkiyede grafik tasarım, reklam, ambalaj ve tekstil sanayinde serigrafî yerini almıştır. Sanatsal alanda ilk serigrafiyi Bedri Rahmi Eyuboğlu kullanmıştrr. Sonra Süleyman Saim Tekcan kendi baskı atölyesini kurar,sanatçı dostları ile tekniği uygulalar. 1970'lerden sonra Güzel Sanatlar Eğitimi veren kurumlarda ders olarak okutulmaya başlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Serigraphy is the process where by forms such as patterns, drawings, figures or script created on a screen-like surface by means of a special technique are printed and reproduced on different surfaces with the help of dyes. Although the exact origins of screen process are unknown, it is known to be used by the Japanese, Ancient Egyptians, Romans and the Chinese in floor, wall and ceiling decorations about a thousand years ago. One of the significant features of this printing technique is that it can be repeated and reproduced. Screen process has emerged both as a profession and an artistic technique in the Far East. Silk-screen printing was brought to the USA by Far Eastern immigrants in the 19th century. With the invention of the first photographic method in 1915, silk-screen printing gained a new dimension. The textile industry owes it's development in the 1920-1930s to this method. Antony Welonis is the author of the first book on serigraphy printed in the 1930s. He thought this technique to many artists and helped artists such as Leonard Pytlar, Edward London, Sol Wilson and Louise Freedman to open exhibitions with their original works. VIIAmerican artists Leonard Pytlar and Goy Maccoy opened an exhibition in Turkey in 1948 with the aim of introducing it further in this country. The exhibition helped establish serigraphy's place in graphic design, advertising and packaging and textile industries in Turkey. Bedri Rahmi Eyüboğlu pioneered in using serigraphy for art purposes. He was followed by Süleyman Saim Tekcan who founded his own printing workshop and implemented the technique with his colleagues. Serigraphy started to be taught in schools if fine arts after the 1970s. VIII