Akut altıncı sinir ve üçüncü sinir paralizisinde botulinum toksin kullanımı
Botulinum toxin in acute sixth nerve and third nerve palsy
- Tez No: 619681
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ZİYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda, Şişli Etfal Hastanesi 1.Göz Kliniği şaşılık biriminde görülen akut 6. ve 3. sinir paralizili hastalarda botulinum toksin uygulanımının iyileşme sürecine ve oranına etkisi araştırılmıştır. 6. sinir paralizisi grubunda 14 hasta toksin grubunda, 8 hasta kontrol grubunda yer almıştır. 3.sinir paralizili 5 hastanın tümüne toksin uygulanmıştır. Hastalar 6 aylık akut dönemde belli aralıklarla kontrole çağrılıp, muayeneleri tekrarlanmış, primer pozisyonda 10 prism dioptri veya daha az kayma olması ve çift görme olmaması iyileşme olarak kabul edilmiştir. 6. sinir paralizili hastalarda, 6. ay sonunda iyileşme oranı toksin grubunda % 85.7 (12/14), kontrol grubunda %87.5 (7/8) olarak bulunmuş, bu oranlar arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır (p=0.907). Ezotropya miktarlarında, abdüksiyon kısıtlılığında ve çift görme şikayetindeki anlamlı düzelme toksin grubunda 1.ayda, kontrol grubunda 4. ayda başlamıştır. 3. sinir paralizisinde ise genel iyileşme oranı % 80 olarak bulunmuştur. Akut 6. ve 3. sinir paralizilerinde botulinum toksin kullanımı iyileşmeyi hızlandırıp, erken semptomatik rahatlama sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of botulinum toxin administration on the rate and duration of recovery in patients with acute 6th and 3rd nerve palsy seen in the strabismus unit of Şişli Etfal Hospital 1st Eye Clinic was investigated. In the 6th nerve paralysis group, 14 patients were in the toxin group and 8 patients were in the control group. All 5 patients with 3rd nerve paralysis received toxin. Patients were called for control within the acute period of 6 months at regular intervals and examinations were repeated. Ten prism diopters or less deviation and no diplopia in the primary position was accepted as recovery. In patients with 6th nerve paralysis, recovery rate at the end of 6th month was 85.7% (12/14) in the toxin group. and 87.5% (7/8) in the control group; no significant difference was found (p = 0.907) between groups. Significant improvement in esotropia, limitation of abduction and diplopia started at the 1st month in the toxin group and at the 4th month in the control group. In the 3rd nerve paralysis group, overall recovery rate was found to be 80%. Botulinum toxin use in acute 6th and 3rd nerve palsy accelerates recovery and provides early symptomatic relief.