Travmatik kalça çıkığı modeli oluşturulan sıçanlarda trombositden zengin plazmanın kondrosit iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of platelet-rich plasma on chondrocyte healing traumatic dislocation of the hip in the rat model
- Tez No: 619682
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada kıkırdak dahil pluripotent hücrelerin diferansiyasyon ve olgunlaşmasını sağlayan büyüme faktörlerince zengin otolog yollarla sıçan kanından elde edilen TZP (Trombositden Zengin Plazma)'nin izolasyonu yapılacak olup, bu TZP'nin deneysel travmatik kalça çıkığı (TKÇ) modeli oluşturulan sıçanların femoroasetabular kıkırdaklarında iyileşmeye olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu inceleme kıkırdak dokunun histopatolojik değerlendirilmesi şeklinde olup; apopotozise giden kondrositler TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase mediated dUTP nick end labeling) yöntemi ile tespit edilecektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma in vivo ve in vitro deneysel çalışmaları içermektedir. Bu deneysel çalışmada 24 adet ağırlıkları 324 gram (gr) ile 617 gr arasında değişen 20-24 haftalık erişkin Sprague-Dawley (SD) cinsi erkek sıçanlar kullanılmış olup, deney hayvanları 3 ana gruba ayrıldı. Her grupta 8 adet örneklem bulunmaktaydı. Bu örneklemlerde aynı hayvanın sağ kalçası belirli bir süre çıkık olarak bekletildikten sonra yerine oturtularak TZP uygulandı; sol kalçası ise sağ kalça süresi kadar çıkık olarak bekletilip daha sonra yerine oturtuldu. Gerçek bir kontrol grubu olabilmesi için TZP içine fosfat tamponlu salin (PBS) solüsyonu eklendi (20 µl kadar). Sol kalçaya, sağ kalçaya enjekte edilen hacim kadar (50 µl) sadece PBS solüsyonu enjekte edildi. Sıçanların kalçaları disloke edilirken, kıkırdakta oluşabilecek mekanik hasarı engellemek için kullanılan güç minimalize edildi. 7 gün sonra hayvanların kalçalarından alınan dokular histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Her sıçanın sağ ve sol femur başı kondrositlerinin apoptotik indeksleri (Aİ) hesaplandı. Bulgular: Tüm grupların başlangıç ve 7. gün ağırlıklarının anlamlı şekilde azaldığı bulunmuştur. Deneklerin başlangıç ağırlıkları, 7. gün ağırlıkları, ağırlık değişimleri, denek yaşı, operasyon süresi ile Aİ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Aİ değerleri; Grup 1a'nın 0,01±0,01 (ortalama±standart sapma), grup 1b'nin 0,03±0,01, grup 2a'nın 0,02±0,01, grup 2b'nin 0,08±0,02, grup 3a'nın 0,05±0,01, grup 3b'nin 0,1±0,02 arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the present study was to isolate Platelet Rich Plasma (PRP) which is rich in growth factors providing differantion and maturation of pluripotent cells including the cartilage from rat blood through autologous methods, and to investigate the effect of PRP on healing in femoroacetabular cartilages of the rats on which experimental traumatic hip dislocation (THD) was created. The present study was designed on histopathological analysis of the cartilaginous tissue; and the chondrocytes undergoing apoptosis would be detected through Terminal Deoxynucleotidly Transferase Mediated dUTP Nick End Labeling (TUNEL) method. Material and method: The present study includes in vivo and in vitro experimental trials. Twenty four 20 to 24-week old mature male Sprague-Dawley rats with body weights between 324 and 617 grams (g) enrolled into the study were divided into 3 groups. Eight subjects were included into each group. The right hips of the subjects were kept as dislocated for a certain period, and then placed, and PRP was administrated; left hip was also kept dislocated as long as the right hip and then placed onto the site. Phosphate buffered saline (PBS) solution (approx. 20 µl) was added into PRP to create an actual control group. PBS solution was injected onto the left hip with a similar quantity (50 µl) injected into the right hip. The force applied was minimized during hip dislocation of the rats to prevent mechanical injury on the cartilage. The tissues obtained from the hips of the subjects were examined after 7 days. Apoptotic index (AI) of right and left femur head chondrocytes of each rat was calculated. Findings: It was found that initial body weights as well as body weight at day 7 were significantly lower. There was not any association between AI and body weight at day 7, weight changes, subject age, operation period. AI values were detected as follows; 0.01±0.01 (mean±standard deviation) in group 1a; 0.03±0.01 in group 1b; 0.02±0.01 in group 2a; 0.08±0.02 in group 2b; 0.05±0.01 in group 3a; 0.1±0.02 in group 3b.