Dönüşümsel planlama kapsamında atıl kalan ofis binalarının üniversite olarak yeniden kullanılması
Reuse of idle office buildings as university within the scope of transformational planning
  1. Tez No: 619714
  2. Yazar: ECE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizde bir yanda yerleşke ölçeğinde yeterli binaya sahip devlet üniversiteleri, diğer yanda yeni kurulmuş bina sıkıntısı çeken vakıf üniversiteleri yer almaktadır. Her geçen yıl yüksek öğretime ilginin artması ile üniversite ve öğrenci sayısı artmaktadır. Bunun sonucunda üniversiteler mekânsal açıdan yetersiz kalmakta ve özellikle arazilerin çok pahalı olduğu büyük şehirlerde, yeni bina inşa etmek yerine, mevcut binaları dönüştürmektedir. Son yıllarda değişen çalışma alışkanlıkları ve ofis binalarının yüksek kira bedeli nedeniyle ofis binaları atıl kalmaktadır. Ofis binalarının atıl oluşları, merkezi konumları ve çağdaş bina olmaları sebebiyle üniversiteler tarafından tercih edilmektedir. Tez kapsamında İstanbul'da mevcut ofis yapısından dönüştürülmüş dört vakıf üniversitesi seçilmiş ve tasarımcıları ile görüşülmüştür. Tasarımcılara; üniversiteye dönüşüm sürecinde ne tür sorunlar ile karşılaştıkları, ne gibi değişiklikler yaptıkları sorulmuştur. Tasarımcıların verdiği cevaplar, tasarımcılardan toplanan çizimler ve yerinde çekilen fotoğraflarla beraber, mevcut yapılara ilişkin bütün veriler toplanmıştır. İlk bölümde irdelenen literatür taramasında belirlenen kriterler üzerinden, seçilen üniversite binaların sosyal, fiziksel, işlevsel, mekânsal, teknik ve güvenlik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Mevcut durumları, tasarımcıların aldığı ortak kararlar ve yapılan tüm müdahaleler belirlenmiştir. Binaların tasarımcılar açısından olumlu ve olumsuz yönleri ortaya koyulmuştur. İncelenen örnekler üzerinden; ofis yapılarının üniversite kullanımı açısından uygunlukları ortaya koyularak, atıl kalan ofis yapılarını yeniden işlevlendirmeyi düşünen üniversiteler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, there are public universities with sufficient number of buildings on campus, but private universities have problems of insufficient space. With the increasing interest in higher education every year, the number of universities and students increases each year. As a result, universities are spatially inadequate and are transforming existing buildings rather than building new ones, especially in large cities where land is very expensive. In recent years, due to the changing working habits and the high rental costs of office buildings, many office buildings remain idle. Office buildings are becoming preferred by universities due to their idle, central location and new contemporary style. Within the scope of the thesis, four private universities which were transformed from the existing office structure established in Istanbul were selected and their designers were interviewed. The designers were asked what kind of problems they faced during the process of transformation to university and what kind of changes they made. In the light of the answers given by the designers, the drawings collected from the designers and the photographs taken at the site, all data regarding the existing structures were collected. In the first part of the literature review, the factors affecting the university design are examined. The physical, structural properties and general design decisions of the sample buildings were examined based on the criteria examined. Their current situations, joint decisions taken by designers and all interventions made are examined in the tables. The advantages and disadvantages of the buildings have been revealed. As a result of this study, over the samples examined; by suggesting the suitability of office buildings in terms of university use, suggestions were made for the universities considering to settle in the existing office buildings.