Nevşehir ve Niğde yöresinde kurutmalık ve sofralık kayısı seleksiyonu ve seçilen genotiplerin moleküler karakterizasyonu
Selection studies on dry and table apricots in Nevşehir and Nigde provinces and characterization moleculer of them markers
  1. Tez No: 619719
  2. Yazar: VEYİS YURTKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Dünya genelinde üretim miktarı bakımından lider ülke konumunda olduğumuz kayısı, ülkemizde sert çekirdekli meyveler içerisinde en fazla yetiştiriciliği yapılan türdür. Özellikle kurutmalık kayısı yetiştiriciliği ülkemiz ekonomisi için önemli bir yer tutmaktadır. Nevşehir ve Niğde İllerinde çok uzun yıllardan itibaren kayısı yetiştirciliği tohumdan elde edilen fidanlarla yapıldığı için geniş bir gen kaynağı niteliği taşımaktadır. Söz konusu bitkilerin her biri birer çeşit adayı olma özelliğindedir. Yapılan bu çalışma ile bu gen kaynağında bulunan 91 adet genotipte fenolojik ve pomolojik özellikler belirlenmiştir. Değerlendirmeye tabi tutulan genotiplerden sekizinin SÇKM değeri, ülkemizin en önemli kurutmalık kayısı çeşidi olan Hacıhalioğlu çeşidinden (%25-26) daha yüksek ve %27-31 arasında bulunmuştur. Hem kurutmalık hem de sofralık kalite değerleri bakımdan olan meyve ağırlığı yönünden de yüksek değerlere sahip tiplere rastlanılmıştır. Meyve ağırlığı 50 g ve üzerinde 11 tip tespit edilmiş olup bunların değerleri 51.45 g ile 84.02 g arasında değişmiştir. Literatürde yer alan 26 adet SSR primeri ile yapılan analiz sonucunda elde edilen sayısal verilere göre Jaccard genetik benzerlik katsayıları belirlenmiştir. Çalışmada kayısı türüne ait 2 çeşit ve kurutmalık, sofralık özellikleri bakımından umutlu bulunan 14 genotip arasındaki genetik benzerlik indeksinin 0.28–0.98 arasında değişim gösterdiği saptanmıştır. Bu kayısı genotipleri tamamen birbirinden ayrılmış ve 3 ana gruptan oluşan soyağacı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Apricot, giving globally leading position to Turkey among the competitors, is the most produced fruits among the stone fruits in Turkey. Dried apricot production is especially very important in our national economy. Nevsehir and Nigde provinces have big germplasm source since apricot is grown from seeds. Each of the plant has an opportunity of a new candidate apricot variety. With this study, phenological and pomological characters of 91 genotypes were determined. Among the examined genotypes, soluble solid content (SSC) values of 8 genotypes were found to be higher (27-31%) than Hacihalioglu variety (25-26%) which is the main important dried apricot variety in Turkey. Considering the fruit weight, which is an important character for both dried and table apricots, higher valued types were found. For fruit weight character, eleven genotypes were found to be over 50 grams, and ranging between 51,45 and 84,02 grams. Jaccard genetic similarity coefficients have been determined with 26 SSR primers figured in literature, by means of numerical data derived from analysis results. In this study, change of genetic similarity index has been identified as 0.28-0.98 among 14 promising genotypes for the dried and edible characteristics of two varieties of apricot species.This apricot genotypes have totally been uncoupled and pedigree have been formed as 3 main groups.