Konya koşullarında ikinci ürün olarak ekilen ayçiçeği çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality specifications of sunflower varieties as a second product in konya conditions
  1. Tez No: 619758
  2. Yazar: ZEKERİYA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma; ikinci ürün olarak ekilen ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Konya koşullarında yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada, deneme materyali olarak 10 yağlık ayçiçeği çeşidi (LG5485, Goldsun, Tunca, P63LL104, LG5580, LG5582, Alcantara, Düet, LG50585, LG5461) Konya Altınekin'de 18 Temmuz 2017 tarihinde denemeye alınmıştır. Denemede bitki boyu, tabla çapı, bin tohum ağırlığı ve tohum verimi özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre Konya koşullarında ikinci ürün olarak ekime uygun olan çeşitler belirlenmiştir. Ayçiçeği çeşitlerinde bitki boyu 136,8.-167,5cm, tabla çapı 16,7-18,5 cm, bin tohum ağırlığı 56,2-88,8 g, tohum nemi %8,5-13,5, tohum verimi 300-420,5 kg/da arasında değişim göstermiştir. Tohum veriminde en fazla 420 kg/da ve tohum nemi en düşük %8,5 ile LG50585 çeşidi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out under Konya conditions in order to determine the yield and quality characteristics of sunflower (Helianthus annuus L.) varieties sown as a second crop. Coincidence Blocks were set up with 4 repetitions according to the trial pattern. 10 sunflower varieties (LG5485, Goldsun, Tunca, P63LL104, LG5580, LG5582, Alcantara, Duet, LG50585, LG5461) were tested on July 18, 2017 in Konya Altınekin. In the experiment, plant height, table diameter, thousand seed weight and seed yield characteristics were examined. According to the obtained data for second crop sunflower cultivation were determined. Plant height 136.8.-167.5 cm, head diameter 16.7-18.5 cm, thousand grain weight 56.2-88.8 g, grain yield 300-420.5 kg/da ranged between. LG50585 variety had the highest grain yield with 420 kg/da and LG50585 had grain moisture was the lowest 8.5%.