F7 kademesindeki kuru fasulye hatlarının Konya ekolojisindeki performanslarının belirlenmesi
Determination of the performance of dry bean lines at F7 stage in Konya ecology
- Tez No: 893473
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma Konya ekolojik şartlarında 2023 yılında ana ürün ve ikinci ürün olarak ekilen kuru fasulye genotiplerinin verim ve bazı verim özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ana ürün olarak tohum ekimleri 21 Mayıs tarihinde ve ikinci ürün olarak tohum ekimleri 07 Temmuz olmak üzere 2 farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada materyal olarak F7 kademesindeki hatlar olan: AL-4, GN-2 ve KD-4 ile, Tescilli çeşitler: Berrak ve Lider olmak üzere 5 farklı kuru fasulye genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Tarla denemesi“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni”ne göre, 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede, ana parsellerde ekim zamanları ve alt parsellerde kuru fasulye genotipleri yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present research was conducted to determine the yield and some yield characteristics of dry bean genotypes planted as the main crop and secondary crop in 2023 under Konya ecological conditions. In the study, seed sowing as the main product was carried out at 2 different times, on 21 May and second crop seed planting was on 7 July, respectively. In the research, 5 different dry bean genotypes, including F7 level lines: AL-4, GN-2 and KD-4, and registered varieties: Berrak and Lider, were used as materials. The field experiment was set up with 4 replications according to the“Split Plots”trial design. In the experiment, seed sowing times were placed in the main plots and dry bean genotypes were placed in the sub-plots.