İstanbul'da giyim sanayiine eleman yetiştiren özel stilistlik kurslarının durumu ve değerlendirilmesi
The Situation and the evaluation of the private design courses which educates people for the textile industry in Istanbul
  1. Tez No: 61976
  2. Yazar: ELVAN KOLÇAK ÖKSÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZANAY OMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Raporun birinci bölümünde, araştırmanın amacı, konusu, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, hazır giyim sanayiinin gelişim süreci içinde İstanbul'un yeri ve aynı sanayi kolunun günümüzdeki durumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, hazır giyim tasarımı, tasarımcının tamım ve sanayideki rolü anlatılmıştır. İstanbul araştırma alam içinde, eğitim-öğretim kurumlan için bilgilerin verildiği kısım dördüncü bölümdür. Bu bölümde ayrıca araştırmanın konusunu oluşturan bilgiler; bulgular ile çeşitli veriler, grafik ve çizelge yöntemleri kullanılarak fotoğraflarla sunulmuştur. Sonuç kısmı, bulgular sonucunda ulaşılan yargıların ve önerilerin anlatıldığı son kısmıdır. Araştırmanın ekler kısmında; kaynakça, sözlük, fotoğraflar, çeşitli resimsel belgeler, yöneltilen anket formlarının örnekleri bulunmaktadır. TV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim, subject, coverage and the method of the research were explained in the first chapter of this report. Istanbul's position in the development of the ready-to-wear market and also today's position of the same industry were analized in the second chapter. In the third chapter, wear designing, the description of the designer and the role of the wear designing in the industry were explained. The informations of the education institutions in the research area Istanbul, were given in the fourth chapter. The given informations and the datas were also supported with photographs using graphics and diagrams in the same chapter. On the conclusion part, you can find the opinions which were results of thesises and the suggestions. On the annex part, the samples of sources, dictionaries, photographs, different documents with pictures and the questionnaries could be found.