Türk yükseköğretim sisteminin geliştirilmesinde son on yılda (1983-1992) alınan önlemler ve sayısal gelişmeler
- Tez No: 61975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
özet Bu araştırmanın amacı son 10 yıllık (1983-1992) dönemde yükseköğretimin sayısal gelişmelerindeki başarılı ve başarısız yönleri ortaya koymak ve yükseköğretim sisteminin performansını değerlendirmektir. Araştırma on yıllık geçmişi bilimsel bir yaklaşımla betimleyen ve irdeleyen bir araştırmadır. Giriş bölümünde Türkiye'deki üniversitelerin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmekte ve ülkede on yıllık (1983- 1992) dönemde yükseköğretimin geliştirilmesindeki sorunlar ele alınmaktadır. Araştırmada ele alınan değişkenlere (yükseköğretim kurumu, öğrenci sayısı, mezun sayısı, okullaşma oranı, öğretim elemanı, bütçe boyutları ile) ilişkin verilerden yükseköğretimdeki sayısal gelişmelerin düzeyleri analiz ile belirlenmektedir. Son bölümde sayısal değişimlerin sonuçlarının yükseköğretimi geliştirme hedeflerine olan katkıları incelenmekte ve yükseköğretimin geliştirilmesi için gelecekte yapılması gereken çalışmalar belirtilmektedir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to study the numerical performans of higher education system and put out the success and failurs of higher education for the last decade (1983- 1992). This research is something that studies, whit scientific approach, past of the last decade in a most specific way. In introduction it is given information about the historical development of the universities in Turkey and the problems that came out while giving affords in developing the universities during the period of a decade (1983-1992). From the dates about parameters (Higher education orga nization, the number of students, the number of graduates, teaching staff, the rate of educational institution's development, the budget dimensions) that are identified with analysies with whom we deal with. In the last section the aids of numerical changes in the aim of developing higher education are studied and the works that have to be accomplished in the future for this aim are given. av