Türkiye'de seçim kampanyalarında grafik tasarımın politik algılanması (7 Haziran - 1 Kasım 2015 Seçimleri)
The place of graphic design on perception of the politics in Turkey (The Elections on June ,7th 2015 and Novenber, 1st 2015)
- Tez No: 619830
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Tarih boyunca devletler ve halklar varlıklarını sürdürebilmek, bununla birlikte yurtiçinde ve yurtdışında güçlü görünmek ve rakiplerine karşı zafer kazanmak amacıyla siyasete ve siyasi liderlere ihtiyaç duymuşlardır. Siyaset uluslararası sahada ülke menfaatini ön plana alırken yurtiçi siyasette ise, toplumun nabzını tutmak ve kitleleri harekete geçirmek için kullanılan bir güç oyunu olmuştur. Bütün siyasi liderlerin toplumda kabul görmek, desteklenmek ve siyasi görüşlerini yaymak için siyasi bir oluşum olan partilere ve bu partileri iktidara taşıyacak olan seçmenlere ihtiyaçları olmuştur. Bu bağlamda toplumu harekete geçirmek ve kendilerini ifade etmek için bütün siyasi partiler ve siyasi aktörler günümüzde etkin bir yol olan reklamcılık ve grafik tasarımdan faydalanmaktadırlar. Grafik tasarım çalışmaları ile desteklenmiş siyasi tanıtım kampanyaları siyasilerin reklamını yaptığı gibi, toplumda karşı görüşteki politikacıların tasfiyesi için de kullanılan bir propaganda aracı haline gelmiştir. Bu tez; yapılan grafik tasarım çalışmalarının Türk toplumu üzerindeki olumlu veya olumsuz yöndeki etkisini incelemek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, governments and people to maintain their existence, and at the same time, to seem to be strong at home and abroad and they need to politics and political leaders so as to gain victory over their rivals. As politics bringing the interests of the country to the fore in the international arena has been a power game to keep the pulse of the community and mobilize the masses. All political leaders have needed the parties as a political formation, to be accepted in society, to be supported and to spread their political views and the voters who will move them to the government. Concordantly, to mobilize society and to express themselves, all political parties and political actors take the advantage of the advertising and the graphic being an effective way at the present time. The political advertising campaigns supported by the graphic design work, as it hyped the politicians up have become a propaganda tool for the clearance of the politicians with the opposing view in the society. The thesis has been done to examine positively and negatively the effects of graphic design work on Turkish Society.