'Responsive' green space organizations around the immediate surroundings of housing settlements: three typical cases from Ankara
Konut yakın çevrelerinde duyarlı yeşil alan düzenlemeleri: Ankara'dan üç özgün örnek
- Tez No: 619831
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentsel tasarım disiplininde, insan hayatında çok önemli bir yeri olan yeşil alanların bir artık alan gibi düşünülmeden, kullanıcı ihtiyaçları esas alınarak, arz, talep, kalite ve potansiyel değişkenleri göz önünde bulundurularak tasarlanması ve sunulması gerekir. Diğer bir deyişle, kullanıcı ihtiyaçları ve davranışları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş tasarım stratejileriyle, daha duyarlı alanlar tasarlanabileceği kabul edilebilir. Bu mekanlar, diğer açık alanlara oranla, kullanıcı ihtiyaçlarına ve problemlerine daha çok cevap vermektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın hazırlık sürecinde istisnai konut örnekleri araştırma sürecine dahil edilmiştir. Araştırmanın asıl amacı, günümüzde neredeyse kaybolmakta olan yeşil alan tasarım stratejilerinin yeniden canlandırılmasıdır. Kişisel haklar doğrultusunda insan, sahip olduğu alanlar üzerinde üretme ve düzenleme hakkına sahiptir. Ne zaman ki insanlar mekanları, sahip olup olmadıklarını önemsemeden düzenleyip değiştirmeyi doğal karşılamaya başlayacak, işte o zaman yaşam kalitesi ve mekanın yaydığı enerji de artmaya başlayacaktır. Bu doğrultuda, yeni tasarım stratejileri kullanıcı potansiyelleri göz önünde bulundurularak koordine edilmelidir. İnsanı ve mekanı birbirine bağlayan aidiyet hissi ise, ancak ve ancak sahip olmak viii yerine sahiplenmek, sahip olmak kadar sahiplik hisleri beslemek durumu ile ortaya çıkar. Çalışmanın amacı konut yakın çevresindeki açık ve yeşil alanlarının oluşumuna Ankara'dan seçilen üç özgün konut projesi örneği üzerinden eleştirel bir bakış açısı getirmektir. Bu örnekler; Mesa Koru Sitesi, Binsesin Sitesi, Beysukent Sitesi, Beril Sitesi ve Ümitköy Sitesi'dir. Seçili örneklerin hepsi ortak alan kullanımının en az kamusal ve özel alan kullanımı kadar önemli olduğunu göstermekte ve çevresel bütünlüğü olan yerleşimlerin kullanıcılarına sosyal anlamda kolektif ve interaktif bir yaşam tarzı sunduğunu göz önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Green spaces have an important role in designing immediate surroundings of housing settlements and they should be designed according to user needs along with considering supply, demand, quality and potential variables, rather than regarding them as left over spaces out of 'properly' designed masses. In other words, the design strategies have a direct relation with user needs and behavior, and this relation is considerable for the designers to design responsive spaces. Responsive spaces mostly give answers to problems and personal needs more than other spaces. In the preparation period of the thesis, exceptional responsive housing projects have found and investigated critically. Main purpose of the research is resuscitation of green space design strategies, which are nearly disappearing at the present time. In the frame of personal right, people have shaping and production right of place, which they belong. In other words, new design strategies should be coordinated according to usage potentials. Here, the sense of belonging which binds human and space each other emerges if and only if 'to appropriate' is as much as 'to own'. At that point; in this thesis, immediate surroundings of three typical housing projects from Ankara will be examined critically through that point of view. These are Mesa Koru Sitesi, Binsesin Sitesi, Beysukent Sitesi, Beril Sitesi, and Ümitköy Sitesi. All vi these selected case studies show that usage of common spaces is as much important as public and private spaces in the housing settlements. The study shows that environmental continuity of the settlements provides socially collective and interactive ways of living.