Reintegration of an inner-city industrial heritage to the wider urban context: The case of Cermodern
Kent içi endüstri mirasının kentsel bağlamla yeniden bütünleşmesi: Cermodern örneği
  1. Tez No: 619829
  2. Yazar: HAKAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşme ile birlikte, kentler küresel ekonominin sonucu yaşanan yapısal değişimlere ayak uydurmak zorunda kaldılar. Endüstriyel üretim yöntemlerindeki değişmeler şehirlerdeki alan kullanımlarının değişmesine neden oldu. Bu anlamda, şehir içi terkedilmiş endüstri alanları önemli kentsel tasarım sorunları haline geldi. Bu alanlar Trancik (1986) tarafından ortaya atılan“Lost Spaces”(Kayıp mekân) kavramının şehirlerde önemli bir çoğunluğunu oluştururlar. Son yıllarda terkedilmiş şehir içi endüstri alanlarının mimari müdahalelerle ve yeniden geliştirme yaklaşımlarıyla içinde bulundukları kentsel bağlamla bütünleşmeleri, kentsel tasarım alanının önemli konularından olmuştur. Bu çalışma bütünleşme konusuna algısal bütünleşme olarak Lynch (1960) tarafından ileri sürülen“Imageability”(İmgelenebilirlik) kavramı üzerinden kentsel tasarım ölçeğinde yaklaşır. Endüstriyel miras yapılarının dönüşümü ile elde edilmiş olan CerModern Ankara'daki kültürel hayatının önemli merkezlerinden birisidir. Gerçekleştirilen bir dönüşüm projesi ile önceki endüstriyel işlevinden sıyrılıp kültürel yeni bir kullanım kazanan CerModern, endüstri mirasının içinde bulunduğu kentsel bağlamla bütünleşmesinin incelenebileceği iyi bir örnektir. Bu çalışma CerModern'in kentsel bağlamla algısal bütünleşmesini Lynch'in (1960) imgelenebilirlik analizi yöntemlerini kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the globalization process, cities have to keep pace with the structural transformation in global economy. The changing industrial production types have resulted in changes in land uses of the cities. In these sense, abandoned inner-city industrial areas have become important urban design problems. These areas actually constitute the majority of“lost spaces”defined by Trancik (1986). In the last few decades, the architectural intervention and redevelopment of these abandoned innercity industrial areas has become an important subject within the field of urban design, and the integration of these industrial sites to the urban context has been brought into the spotlight. This study approaches to the integration discussion as perceptual integration through using the imageability concept of Lynch (1960) at the urban design scale. CerModern which was obtained through the transformation of an industrial heritage is one of the major venues of the cultural life in Ankara. As being subject to the transformation project from its former industrial use to cultural use, CerModern is a good exemplar to shed light on the integration of an industrial heritage to the wider urban context. This thesis examines the perceptual integration of CerModern within the urban context by using Lynch's methodology of imageability analysis.