Profesyonel futbolcularda statik ve dinamik germe egzersizlerinin esneklik, çeviklik ve anaerobik performans üzerindeki akut etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the acute effects of static and dynamic stretching exercises on flexibility, agility and anaerobic performance in professional football players
  1. Tez No: 619836
  2. Yazar: İLKAY FIRTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, profesyonel futbolcularda statik ve dinamik germe egzersizlerinin esneklik, çeviklik ve anaerobik performans üzerindeki akut etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yirmi profesyonel futbolcu (yaş, 25.3±4.3 yıl; boy uzunluğu,183.1±3.4 cm; vücut ağırlığı,79.1±4.1kg; futbol deneyimi,11.1±2.2 yıl), 24 saat aralıkla uygulanan 3 farklı ısınma seansını tamamladı. Birinci seans aerobik koşu seansı, ikinci ve üçüncü seanslar ise sırasıyla aerobik koşu + statik germe ve aerobik koşu+dinamik germe seansları olarak adlandırıldı. Her bir seansın sonunda sporcular; durarak uzanma esneklik testi, Illinois çeviklik testi ve koşuya dayalı anaerobik sprint testi açısından değerlendirildi. ANOVA, aerobik koşu + statik germe'in çevik performansını arttırdığını (p ≤ 0.05), buna karşın bağıl maksimum güç, bağıl ortalama güç ve bağıl minimum güç'ü ise azatlığını gösterdi (p ≤ 0.05). Yorgunluk index skoru ise, aerobik koşu ve aerobik koşu+dinamik germe'de aerobik koşu + statik germe'ye oranla daha yüksek bulundu. Esneklik performansı içinse; aerobik koşu + statik germe ve aerobik koşu+dinamik germe'nin, aerobik koşu'dan daha etkili olduğu belirlendi (p ≤ 0.05). Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, futbolcular olası anaerobik performans düşüşlerini önlemek için müsabakalar ve/veya antrenmanlar öncesinde statik germelerden kaçınmalıdırlar. Esneklik performansı açısından ise, aerobik koşuya ek olarak mutlaka statik ve/veya dinamik germeler uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
We compared the acute effects of static and dynamic stretching exercises on flexibility, agility, and anaerobic performance in professional football players. Twenty professional football players (age, 25.3 ± 4.3 years; height, 183.1 ± 3.4 cm; weight, 79.1 ± 4.1 kg; football experience, 11.1 ± 2.2 years) completed 3 different warm-up sesions at 24-h intervals. The first session comprised aerobic running. The second and third sessions combined aerobic running with static and dynamic stretching, respectively. After each session, the stand and reach flexibility, Illinois agility, and running-based anaerobic sprint tests were performed. Analysis of variance indicated that aerobic running plus static Gstretching increased agility (p ≤ 0.05) and decreased relative minimum power, relative average power, and relative maximum power (p ≤ 0.05). The fatigue index was greater following aerobic running and aerobic running plus dynamic stretching than following aerobic running plus static stretching. Aerobic running plus static or dynamic stretching more effectively increased flexibility than aerobic running alone (p ≤ 0.05). Football players should avoid static stretching exercises before training and/or competitions to prevent decreases in anaerobic performance. To enhance flexibility, static and/or dynamic stretching exercises should be strictly applied in addition to aerobic running.