Reklam grafiğinde tasarım süreci ve görsel algı
Design process and visual perception in graphic advertising
- Tez No: 619835
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Reklam Grafiği ve Grafik tasarım, en geniĢ anlamıyla, görsel imgelerin iletiĢmi için bilinçli bir Ģekilde düzenlenmesini tarif eder. Tasarım sürecinde iletiĢimin meydana getirildiği görsel algı içeriğinde bu sürecin sonucunda ortaya çıkan ürüne (tasarım) iĢaret eder. Dikkat çekmek, tanıtmak, algılamak için kullanılır ve ne kadar estetik ve görsel serbestlik içermesine izin verilirse, o kadar hedefe yaklaĢır (Görsellik); bu ayrıntı düĢünülmediği takdirde, algılamada zorlanmaya doğru yön değiĢtirir (Tasarım). Evrensellik niteliği taĢıyan bu tanım son derece geniĢ bir faaliyetler çemberini kapsamaktadır. Bu kapsama alanı tarihi sürecinden tutun da, günümüzde dijital ve teknolojik imkanların sunduğu tasarımına kadar uzanmaktadır. Grafik tasarım, yirminci yüzyılın ilk yarısında bağımsız bir disiplin olarak doğmuĢ, Reklam Grafiği, görselliğin ön plana çıkmasına ve reklamcılık gibi hem köklü geçmiĢe sahip hem de yeni yeni yükselmekte olan faaliyetleri içine almıĢtır. Grafik tasarım halen geniĢ kitleler tarafından bir Ģeylerin iĢleyiĢ biçiminden çok, nasıl göründükleriyle ilgili bir olgu olarak algılanmaktadır. Görsel algı, grafik öğelerinin dili söze dayalı anlatımı aĢan bir güce sahiptir. Aynı dili konuĢmayan, okuma yazma bilmeyen insanlara grafikte görselliği algılamayla aynı mesajı iletmek mümkündür. Grafik; Bu süreçte Tipografi, Biçim, Renk, Çizgi, Tasarım gibi görsel araç ve algılama yoluyla iletiĢim kurma sanatı olarak tanımlanabilir. Grafik tasarımda, iletiĢim ve mesaj söz konusudur. Görsel Algı Grafik Tasarımın, görsel bir iletiĢim gücü olmuĢ ve sanatlaĢmıĢtır. Birinci iĢlevi de, bir mesaj iletmek ya da bir ürün ya da hizmeti tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Advertising graphics and graphic design in the broadest sense describe to arrangement of visual images in a conscious way. In the design process formed Communication in visual perception implies product (design) the resulting to the conclusion of this process.it is used to detect, draw attention, introduce and how much as visual aesthetics and freedom if it is allowed to include , it approaches the goal. (visuality) ; if it is ruled out these details , it is deflected towards the strain sensing.(Design).This definition which have characteristics of universality covers an extremely wide circle of activities .This process hold the date coverage extends to the design offered by technological and digital possibilities at the present time. Graphic design is born as an independent discipline in the first half of the twentieth century. Advertising Graphics has taken under both advertising with a long history and visual forefront of the activities which has recently increased. Graphic design is very still functioning in the form of a thing by the masses , it is perceived as a phenomenon related to how they appear. Visual perception ,language of thegraphic element, has a strength of overnarrationbased on words .The illiterate people, not speaking the same language, it is possible to convey the same message in the chart with the visual senses. Graphics: In this process; typography, form, color , line, as defined as the art of design to communicate through visual means and detection. In graphic design, communication and messages are possible. Graphic Design visual perception , visual communication has been a strength and art.The first function is to convey a message or promote a product or introduce service.