Trabzon ili binalarının su sistemlerinde legionella araştırılması
Investigation of legionella in water systems of Trabzon provincial buildings
- Tez No: 619843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJLA CEBECİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamız, Trabzon ilinde bulunan doğal kaynak suyu çeşmesi-deposu, konut, cami ve okul yapılarındaki su sistemlerinin Legionella varlığı açısından değerlendirilmesini ve karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ağustos-Kasım 2019 tarihleri arasında, Trabzon ili merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan, 56 doğal kaynak suyu çeşmesi-deposu, 32 konut duş başlığı, 23 cami şadırvanı, 20 okul deposundan olmak üzere toplam 131 farklı yerden, 131 su ve 84 sürüntü örneği olmak üzere toplam 215 örnek alınmıştır. Sürüntü örnekleri, aynı zamanda su örneği alınan yerlerden alınmıştır. Örnekler BCYE ve GVPC besiyerlerine inoküle edilmiş ve oluşan koloniler lateks aglütinasyon testi ile değerlendirilerek tür ve serotip düzeyinde identifikasyonları gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Örnek alınan yapıların %13.74'unda Legionella tespit edilmiştir. Legionella, doğal kaynak suyu çeşmeleri-depolarında %21.43, konut duş başlıklarında %12.50, okul depolarında %5.00 ve cami şadırvanlarında %4.35 olarak belirlenmiştir. Örnek alınan yapılar arasında Legionella tespiti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Legionella su örneklerinde %9.92, sürüntü örneklerinde %7.14 olarak belirlenmiştir. Örnek alım şekli ile Legionella tespiti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak doğal kaynak suyu çeşmesi-deposundan alınan 2 sürüntü örneği ve konut duş başlığından alınan 3 sürüntü örneğinde, aynı yerlerden alınan su örneklerinde üreme olmamasına rağmen Legionella tespit edilmiştir. Legionella tespit edilen yapıların %61.11'inde L. pneumophila serogrup 2-15, %27.77'sinde Legionella sp. ve %11.11'inde L. pneumophila serogrup 1 belirlendi. Sonuç: Örnek alınan tüm yapılarda Legionella'ya rastlanmıştır. Doğal kaynak suyu çeşmesi-deposu en fazla Legionella içeren yapı olarak öne çıkmıştır. Su örneklerinde Legionella tespit oranı sürüntü örneklerine göre fazla olmakla birlikte; su örneği alınan yerlerden sürüntü örneği de almanın Legionella tespit oranını arttırdığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to evaluate and compare the water systems in the natural spring water reservoir -store, housing, mosque and school buildings in the province of Trabzon in terms of Legionella existence. Material and Method: In this study, a total of 215 samples were taken including 131 water and 84 swab samples from 131 different place located in the central district of Trabzon between August-November 2019. These were 56 natural spring water reservoirs-stores, 32 residential shower heads, 23 mosque sadirvan, and 20 school depots. Swab samples were taken same time from the same place with water samples. The specimens were inoculated to BCYE and GVPC media and formed colonies were evaluated by latex agglutination test and identified at the species and serotype level. Results: Legionella was detected in 13.74% of the buildings taken the sample. Legionella has been determined as 21.43% in natural spring water reservoir-store, 12.50% in residential shower heads, 5.00% in school depots and 4.35% in mosque sadirvans. There was no statistically significant difference in Legionella detection among the sampled buildings. Legionella was determined as 9.92% in the water samples and 7.14% in the swab samples. No statistically significant difference was found between the sampling method and Legionella detection. However, Legionella was detected in 2 swab samples taken from the natural spring water reservoirs-stores and 3 swab samples taken from the residential shower heads, although there was no detected in the water samples taken from the same places. It was determined that Legionella sp. in 27.77% and L. pneumophila serogroup 1 in 11.11%, L. pneumophila serogroup 2-15 in 61.11% of the buildings detected Legionella. Conclusion: Legionella was detected in all buildings sampled. Natural spring waters reservoir-store stand out as the building containing the most Legionella. Although the rate of Legionella detection in water samples is higher than that of swab samples; It was determined that taking swab samples from the places where water samples were taken increased Legionella detection rate.