Üriner sistem taş hastalığının tedavisinde yeni kuşak bir şok dalga litotripsi cihazının etkinliği
Efficacy of a new generation shockwave lithotripsy machine in the treatment of urinary system calculous disease
  1. Tez No: 619842
  2. Yazar: CEVAHİR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İLTERİŞ TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni kuşak bir ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) cihazı olan Siemens Lithostar Modularis Uro-plus kullanılarak böbrek ve üreter taşları tedavi edilen 3,024 hastanın sonuçlarını gözden geçirmek ve cihazın etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışmada, taş lokalizasyonu, taş boyutu, kullanılan maksimum ve ortalama enerji, şok dalgası sayısı, odaklama tekniği, floroskopi zamanı, her bir taşa uygulanan ESWL seans sayısı ve sekonder girişim gereksinimi gözden geçirildi. ESWL tedavisinden 3 ay sonra yapılan değerlendirmede taşsızlık ya da erişkinlerdeki böbrek taşlarında klinik önemsiz rezidü başarı olarak kabul edildi. Genel başarı oranı %85.9 idi. Renal pelvis, üst kaliks, orta kaliks, alt kaliks, üst üreter, orta üreter ve alt üreter taşlarında başarı oranları, sırasıyla, %87.1, %85.4, %85.5, %85.1, %85.9, %84.4 ve %86.8 idi. Ortalama floroskopi süresi 5.3 dakika olarak belirlendi. Major komplikasyon olarak 5 olguda renal subkapsüler hematom, 2 olguda akut piyelonefrit, bir olguda dalak hematomu, bir olguda perirenal ürinom ve bir olguda akut nekrotizan pankreatit gözlendi. Preminger, Clayman ve Denstedt'in metodolojisine göre hesaplanan cihazın genel etkinlik oranı 0.55 idi. Etkinlik oranı üreter taşlarında böbrek taşlarına göre daha yüksekti. Siemens Lithostar Modularis Uro-Plus deneyimimiz bu üçüncü jenerasyon litotriptörün güvenli ve etkili olduğunu, %84.4-%87.1 arasında taş klirensi sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to review the treatment results and assess the efficacy and safety of a new generation shock wave lithotripsy machine, Siemens Lithostar Modularis Uro- Plus in 3,024 patients who have been treated with this machine for renal or ureteral stones. In this study, the stone localization, the stone size, maximum and averga energy used, number of shock waves, the localization technique, flouroscopy time, number of ESWL treatment sessions for each stone and post-ESWL secondary treatments were reviewed. The procedure was accepted successful if the patient was stone free or with clinically insignificant residuel fragments for adult patients with renal calculi after 3 months following ESWL treatment. Overall success rate was 85.9%. The success rates for calculi in the renal pelvis, upper calyx, middle calyx, lower calyx, upper ureter, middle ureter and lower ureter were 87.1%, 85.4%, 85.5%, 85.1%, 85.9%, 84.4% and 86.8%, respectively. The mean flouroscopy time was estimated as 5.3 minutes. Major complications were noted as renal subcapsular haematoma in 5 patients, acute pyelonephritis in 2 patients, splenic haematoma in one patient, perirenal urinoma in one patient and acute necrotizing pancreatitis in one patient. Overall efficacy qoutient for this lithotripter according to the methodology of Preminger, Clayman and Denstedt was 0.55. The efficacy quotient of ureteral stones was higher than renal stones. Our experience with Siemens Lithostar Modularis Uro-Plus shows that this third generation lithotripter is safe and effective and provides a 84.4% to 87.1% stone clearance.