Elektrokonvulsif tedaviye bağlı bellek bozukluklarının derecesi ve çeşitli değişkenlerle ilişkisi
Degree of cogni̇ti̇ve impai̇rment in patient treated wi̇th ect andrelation wi̇th variables
  1. Tez No: 619849
  2. Yazar: SEVDA BAĞ
  3. Danışmanlar: UZMAN DR.ÖZGE CANBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yataklı tedavi birimlerinde Kasım 2008-Nisan 2009 arası yatan, 18- 64 yaş arasında değerlendirme ve klinik görüşmeleri kabul eden 79 erkek, 61 kadın toplam 140 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara DSM IV tanı ölçütlerine göre Bipolar bozukluk depresif veya manik hecme veya unipolar depresyon tanısı konmuştur. Klinik görüşme ve ölçek değerlendirmeler; EKT öncesinde, 1. EKT, 3. EKT, EKT bitimi ve hastaneden çıkış öncesi yapılmıştır. EKT sinden en az 6 ay süre geçmiş ya da ilk kez EKT uygulanan ardışık tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan çalışma ve EKT için yazılı bilgilendirilmiş onay alınmıştır.Tüm hastalara sosyodemografik ve klinik veri toplama formu (EKT formu), DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), Kısa Akıl Muayenesi (KAM), retrograd amnezinin subjektif olarak değerlendirilmesi için oluşturulmuş Squire Subjektif Bellek Ölçeği (SSMQ) uygulanmıştır. Her hastanın EKT öncesi elektroensefalografi (EEG) tetkikleri yapılmıştır. Çalışmaya alınan erkek hastaların yaş ortalaması 45,47± 8,54 olarak bulundu. Kadın hastaların yaş ortalaması 42,06±4,4 olarak saptandı. Çalışmaya katılan hastaların çoğunluğu (%52,9) ilköğretim mezunuydu. Medeni durumlarına bakıldı ğında hastaların çoğunluğu (%70.0) evli idi. Hastaların %65,7'si halen çalışıyordu.Kısa akıl muayene puan ortalaması 28,8±1,3 olarak hesaplandı. Nöbet süresi ortalaması 47,0±8,2 saniye idi. Toplam nöbet sayısı ortalaması 7,2±0,9 olarak saptandı. Hastalarımıza EKT öncesi uygulanan unutkanlık ölçeği puanları 0 saptandı. Bu sonuç, EKT öncesi hastaları mızın unutkanlık yakınmalarının olmadığını göstermektedir. İlk EKT uygulaması sonrasında hastaların SSMQ puanlarında anlamlı düşüş saptanmış, EKT nin bellek bozukluğuna neden olduğu görülmüştür. Tanılara göre toplam unutkanlık puanları kıyaslandığında bipolar mani grubunun negatif unutkanlık ölçek puanları, bipolar depresyon ve unipolar depresyon grubuna göre daha düşük saptanmıştır. Bipolar depresyon ve unipolar depresyon grubunun negatif SSMQ değerlerindeki artma mani grubundan anlamlı derecede daha fazla oranda bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçları, bellek bozuklukları açısından cinsiyet, medeni durum, iş durumu yönünden anlamlı fark bulunmadığını, ancak eğitim düzeyi düşük olanlarda yüksek olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek oranda retrograd amnezi bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DEGREE OF COGNİTİVE IMPAİRMENT IN PATIENT TREATED WİTH ECT AND RELATION WİTH VARIABLES: Objective: We evaluated cognitive impairment especially retrograte amnesia in patient treated with ECT and compared degree of retrograte amnesia related with these variables : sex, marital status, diagnoses, EEG abnormalities, education. Method: At an average of 6 months after the last ECT, cognitive functions of patiens with bipolar mani ,bipolar depression or unipolar depression treated with ECT were evaluated before ECT ,after 1 ,3 ECT and before discharged from hospital. Between november 2008-april 2009 ,140 subjects treated with bilateral ECT for diagnoses of bipolar mania,bipolar depression or unipolar depression completed a clinical and cognitive evaluation, including Squire's Subjective Memory Questionnaire ,Mini mental test, Hamilton Depression Scale , Social Demographic Form. Results: Between SSMQ scores we didn't find significant difference between variables of sex ,marital status, EEG .Bipolar mania groups had significant lower negative SSMQ skores than bipolar depression and unipolar depression groups.Also high educated groups had lower SSMQ scores than uneducated groups. Conclusions: ECT treatment caused to cognitive impairment especially retrograte amnesia.Degree of retrograte amnesia is related with diagnoses and education of patients.