Toplum ruh sağlığı merkezine en az 2 yıl kayıtlı olan şizofreni hastalarının nesnel iyileşme ölçütlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of schizophrenia patients who have been enrolled i̇n A community mental health center for at least 2 years according to objective recovery criteria
  1. Tez No: 619905
  2. Yazar: TÜLAY KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada Toplum Ruh Sağlığı Merkezine (TRSM) 2 yıl ve üzerinde süre ile devam eden şizofreni hastalarının nesnel iyileşme ölçütlerini ne oranda karşıladıklarını saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma 10 Mart 2019 - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında, Derince TRSM'den hizmet alan 50 şizofreni hastası ile gerçekleştirildi. Nesnel iyileşme ölçütleri olarak Klinik Genel İzlenim-Şiddet Alt Ölçeği'nden (KGİ-Ş) 3 ve altında puan almak, İşlevselliğin Genel Değerlendirmesi'nden (İGD) 61 puan ve üstü almak, ailesiyle yaşıyor olsa bile hastanın günlük yaşam etkinlikleri ile özbakımda bağımsız olması, yarı zamanlı ya da tam zamanlı bir işte çalışmak ya da eğitim hayatına devam etmek, en az ayda bir kez arkadaşlarıyla görüşmek ya da evli olmak, son bir yılda hastane yatışı ya da alevlenme olmaması ve bu ölçütlerin en az 1 yıl boyunca karşılanması olarak alındı. Bulgular: Nesnel iyileşme ölçütlerinin tümünü karşılayan kişi sayısının 7 (%14) olduğu, çalışma ölçütü dışında diğer ölçütleri karşılayan kişi sayısının 19 (%38) olduğu saptandı. İyileşme ölçütlerini karşılayanlar ile karşılamayanlar arasında nüfus ve klinik özellikler açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç: TRSM'lerde tedavi hedeflerinin iyileşme yönelimli olarak ele alınması ile korumalı işyerlerinin kurulması gerektiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the recovery rates of the patients with schizophrenia treated in the Community Mental Health Center (CMHC) for two years and over. Methods: Fifty patients with schizophrenia from Derince CMHC were assessed to objective recovery criteria, between March 10, 2019 and June 30, 2019. Objective recovery criteria were defined according to a GAF score of ≥61 points, a CGİ-S score of ≤3 points, being able to manage their own work and self-care without needing someone else's surveillance or assistance- even if they live with family, attending a full or part-time work or education, meeting with friends at least once a month or being married, no hospitalization or exacerbation in the last year and meeting these criteria for at least one year. Results: It was determined that the number of people who met all the objective recovery criteria was 7 (%14) and the number of people who met other criteria other than the study criterion was 19 (%38). There was no statistically significant difference between the patients who met the criterion of recovery and those who did not, regarding the socio-demographic and clinical characteristics. Conclusion: It was concluded that recovery oriented treatment targets in CMHC and establishment of sheltered workshops is necessary.