WEB uygulamaları için yenilikçi yaklaşımları kullanan uygulama çatısı
Application framework using innovative approaches for web applications
  1. Tez No: 619939
  2. Yazar: GÜNER KAAN ALKIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bileşen tabanlı web uygulamaları son yıllarda yazılım dünyasında hızla kendine yer edilmeye başlamıştır. Öyle ki dünyaca ünlü yazılım şirketleri(Facebook, Google, Ebay vs…) bu konsepti uygulayan kütüphane ya da uygulama çatılarını piyasa sürmüşler ve kendi uygulamalarını bu tabanda geliştirmişlerdir. Günümüzde yeni başlayan ve devam eden çoğu proje bileşen tabanında geliştirilmektedir. Tezin amacı, web uygulamalarının geliştirilmesinde bileşen adı verilen bu yapıların uygulama geliştirme süreçlerine etkilerini incelemek ve gelecekteki gidişatına bir projeksiyon tutmaktır. Bu konuda, birden fazla test aşaması oluşturulmuştur. Bununla birlikte tez konusunun birebir uygulandığı bir kullanıcı ara yüz kütüphanesi olan Anatolia geliştirilmiştir. Bileşen yapısı, eklenti ve pure js tekniklerine nazaran hem geliştirme süresinde, hem de bileşenin içerisinde kullanmış olduğu algoritmalar bağlamında performansa ve yüksek etki gözlemlenmiştir. Bileşen yapısının geliştirme süreçlerinden kullanılması, uygulama geliştirilmesini ve bakımının kolaylaştırıldığını göstermiştir. Pure Javascript' e nazaran daha anlaşılır bir kod yapısı sunduğu, tekrar kullanım olasılığını yükselttiği ve bu sayede yazılan kodun daha işlevsel hale geldiği gözlemlenmiştir. Bileşen tabanlı geliştirme yaklaşımı, ön yüz geliştirme dünyasında kodun nasıl yapılandırılması gerektiği algısını değiştirmiştir. Bu teknik aynı zamanda birden fazla platform üzerinde de uygulanabilir olmuş ve Javascript topluluğu tarafından kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, component-based web applications have quickly become a part of the software world. So much so that the world-renowned software companies (Facebook, Google, Ebay, etc…) have applied the concept of the library or application roofs market and developed their own applications on this basis. Nowadays, most of the new and ongoing projects are developed on the component base. The aim of the thesis is to examine the effects of these structures, which are called components, in the development of web applications on application development processes and to keep a projection on their future course. In this regard, more than one test phase has been established. However, Anatolia, a user interface library where the thesis topic is applied one by one, has been developed. Compared to the component structure, plug-in and pure js techniques, performance and high impact were observed both in development time and in the context of the algorithms used within the component. The use of component structure from development processes has shown that application development and maintenance are facilitated. It has been observed that it offers a more understandable code structure compared to Pure Javascript, increases the likelihood of reuse, and thus makes the written code more functional. The component-based development approach has changed the perception of how code should be structured in the frontend development world. This technique has also been implemented on multiple platforms and has been accepted by the Javascript community.