Hemşirelerin değerlendirmesiyle hastanelerde örgütsel güven düzeyi
Organizational Trust level in hospitals through nurses' evaluation
- Tez No: 619938
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, hemşirelerin değerlendirmesiyle hastanelerdeki örgütsel güven düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Trabzon'daki kamu, özel ve üniversite hastanelerde çalışan toplam 1881 hemşire oluştururken, örneklemi hastanelerden tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 319 hemşire oluşturmuştur. Veriler, bilgi formu ve örgütsel güven ölçeği ile toplanmış yüzdelik, Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre %81.2'si kadın, %62.4'si lisans veya lisansüstü mezun, %58'i kamu hastanesinde ve %40.1'i 5 yıldan daha az mesleki deneyime sahip olan hemşirelerin genel olarak örgütsel güven ölçeği puan ortalaması 4.08±0.66, alt boyut puan ortalamaları yöneticiye güven için 4.28±0.84, kuruma güven için 3.33±1.12 ve çalışma arkadaşlarına güven için 4.46±0.76 dır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the organizational trust level in hospitals through nurses' evaluation. The population of the study was comprised of a total of 1881 nurses who were working in public, private and university hospitals in Trabzon, and the sample consisted of 319 nurses selected by the stratified sampling method. The data were collected via the information form and organizational trust scale and analyzed through Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. According to the findings, the mean organizational trust scale score of the nurses, 81.2% of whom were female, 62.4% of whom were undergraduate graduates or postgraduate degree, 58% of whom were experienced in public hospitals and 40.1% of whom had less than 5 years of professional experience, was generally 4.08±0.66; their sub-dimensional mean score was 4.28±0.84 for trust in the manager, 3.33±1.12 for trust in the institution and 4.46±0.76 for trust in the colleagues.