Fakoemülsifikasyon sonrası çok odaklı göz içi lens implantasyonu yapılan gözlerde klinik sonuçlarımız
Our clinical results in eyes with multi-focal intraocular lens implantation after facoemulsification
  1. Tez No: 620011
  2. Yazar: BAŞAK BOSTANCI CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TAKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Cerrahi teknikler ve göz içi lens (GİL) teknolojisindeki değişimler ile beraber katarakt cerrahisi kataraktlı merceği alarak hastaya görme artışı sağlayan bir cerrahi olmaktan, hastalara ihtiyaç duyduğu görsel performansı kısa zamanda verecek refraktif bir prosedüre dönüşmüştür. Modern yaşam koşullarında okumanın insanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç olması çok odaklı GİL tasarımlarının gelişmesine yol açmış ve refraktif, difraktif ve difraktif-refraktif özellikte çok odaklı GİL implantlarının ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Çalışmamızda kliniğimizde tarihsel süreç içerisinde implante edilmiş farklı özelliklerdeki çok odaklı merceklerle elde edilen sonuçlarımızı sunmayı amaçladık. Bu çalışma kapsamında kliniğimizde Ekim 2007 - Temmuz 2011 tarihleri arasında katarakt operasyonu ile çok odaklı GİL implantasyonu yapılan 51 hastanın 90 gözü değerlendirilmiştir. Olguların 35'ine Reviol MFM 611 GİL, 14'üne Reviol MFB 625 GİL, 28'ine Acri.LISA GİL ve 13'ine ReSTOR SN6AD3 GİL implante edilmiş olup grupların yaş, cinsiyet, katarakt sertliği ve aksiyel uzunluk bakımından benzer özellikler gösterdiği saptanmıştır. Hastaların ortalama takip süresi 10.5 aydır (6-12 ay). Olguların tümü 6. ay muayenelerinde ±0.75 Dioptri (D) emetropi sınırları içerisinde idi. Her dört gruptaki görme keskinliği artış miktarı istatistiksel olarak benzer bulundu. Ara mesafe görmeleri değerlendirildiğinde Acri.LISA olgularının diğer olgulara kıyasla daha düşük görme keskinliğine sahip olduğu, yakın mesafede ise her dört grubun sonuçlarının benzer olduğu tespit edildi. Olguların glareli ve glaresiz kontrast duyarlılık ölçümleri arasında istatistiki fark saptanmadı. Sonuçlar normal sınırlar dahilinde ancak alt sınıra yakın olarak tespit edildi. Reviol MFB 625 grubu hariç tüm gruplarından birer hasta olmak üzere toplam 3 olguya arka kapsül kesafeti sebebiyle Nd: YAG lazer kapsülotomi yapıldı. Hastaların hiç birinde GİL eksplantasyonuna sebep olabilecek erken veya geç dönem komplikasyon veya nöroadaptasyon problemi yaşanmadı. Çalışmamızın ışığında, hasta seçim kriterlerine uyan hastalarda uygun cerrahi yöntemlerle implante edilmiş her dört grup multifokal GİL'in takip süresince elde edilen sonuçları yüz güldürücü olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of surgical techniques and intraocular lens technology has transformed cataract surgery from an operation in which the visual acuity is increased by taking the opaque lens out, to a refractive procedure where optimal visual performance is provided in short recovery time. Reading is an indispensible need for human beings in the modern living conditions. This fact has led to improvements in multifocal lens designs and evolution of refractive, diffractive and diffractive-refractive multifocal lenses. The aim of our study was to put forward the clinical results obtained with different multifocal lenses, which were implanted in our department. In the scope of this clinical study, 90 eyes of 51 patients who received multifocal lens implants after cataract surgery between October 2007 and July 2011 in our department were evaluated. 35 eyes received Reviol MFM 611 implants, 14 Reviol MFM 625, 28 Acri.LISA and 13 ReSTOR SN6AD3. Cases were similar in terms of age, sex, cataract hardness and axial length. The mean follow up period was 10.5 months (range: 6-12 months). All of the cases were within ±0,75 Diopter (D) of emetropia. The postoperative amount of increase was similar in all groups. When intermediate visual acuities were evaluated, Acri.LISA group showed lesser amounts, whereas the groups were similar in means of near visual acuity. There was no statistically significant difference between the contrast sensitivity results of the patients in conditions with and without glare. The results were within normal range, although close to the lower border. Nd:YAG laser capsulotomy was performed in one case of each group except Reviol MFB 625. None of the patients developed any early or late postoperative complication or neuro adaptation problem, which necessitated explantation of the lens. In summary, in patients who fulfill the criteria for multifocal lens implantation and with the use of appropriate surgical technique, the results of all four multifocal lens designs were evaluated to be satisfactory.