Üroflovmetri - emg sonuçlarının değerlendirilmesinde yeni bir derecelendirme sistemi [Gülhane derecelendirme (gradıng)sistemi]
A new gradi̇ng system for evaluati̇on ofuroflowmetry-emg results (Gülhane gradi̇ng system)
- Tez No: 620012
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEM IRKILATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Disfonksiyonel işeme, International Children's Continence Society (ICCS) tarafından işeme esnasında eksternal üretral sfinkterin alışkanlık olarak kasılması olarak tanımlanmaktadır. ICCS tarafından 2010 yılındaki güncellemede, disfonksiyonel işemenin tanısının tekrarlayan üroflovmetri - EMG + PVR ölçümleri ile yapılması gerektiği bildirilmiştir. Ancak bu hastaların klinik tanısını koymada, takibinde ve tedavisinde kullanılan üroflovmetri - EMG için herhangi bir değerlendirme sistemi bulunmamaktadır. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubundaki tüm hastalara non-invaziv bir test olan üroflovmetri - EMG uygulandı. Sonuçlar oluşturduğumuz derecelendirme sistemi ile değerlendirildi. Üroflovmetri - EMG ve alt üriner sistem disfonksiyonu semptom skoru sonuçları karşılaştırıldı. Derecelendirme sistemimize göre yapılan analizler sonucunda gradeler arttıkça üroflovmetri - EMG parametrelerindeki değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Alt üriner sistem disfonksiyonu semptom skoru ile gradeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Çünkü alt üriner sistem disfonksiyonu semptom skoru hem dolum hem de işeme fazını değerlendirirken, ÜF - EMG testi sadece işeme fazını değerlendirmektedir. ÜF - EMG testinde EMG aktivitesi varlığına göre oluşturduğumuz derecelendirme sistemi ile amacımız işeme fazı bozukluklarının tedavi öncesi dönemdeki ilk değerlendirmede, şiddetini derecelendirmek ve tedaviye verilen cevabın objektif olarak değerlendirilmesini sağlamaktır. Böylece oluşturulacak derecelendirme sistemi ile nispeten zor olduğu düşünülen ÜF - EMG sonuçlarının yorumlamasında kolaylık sağlanması ve hastalarının tanısının bu sayede daha kolay konularak tedaviye verileni cevabın değerlendirilmesinde fayda sağlayabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Dysfunctional voiding has been defined by International Children's Continance Society (ICCS) as habitually contraction of urethral sphincter during voiding. In 2010 ICCS has recently recommended that the assessment of dysfunctional voiding requires repeated uroflowmetry with electromyography (UF - EMG) of perineal muscles and measurement of PVR. However, there no evaluation system for UF-EMG to facilitate clinical diagnosis, treatment and follow up of these patients. In our study, all patient and control group were evaluated with noninvasive tests including UF - EMG. Outcomes of UF - EMG were evaluated with Gülhane Grading System. UF - EMG and dysfunctional voiding symptom score (DVSS) outcomes were compared. The results of analysis according to our Gülhane Grading System, UF - EMG parameters were found to be statistically significant with increases of grades. There is not any correlation between DVSS and UF - EMG outcomes, because DVSS reflects both filling and voiding phase conditions but UF - EMG evaluates only voiding phase problems. Our aim with our grading system created by the presence of EMG activity of UF - EMG test, pre-treatment of voiding phase dysfunction in the initial evaluation period is to ensure that the objective evaluation of the answers given to grading the severity and treatment. Thus, we believe that usefull assessing of our grading system to ease the interpretation of the thought that it is difficult UF - EMG results and the so much easier by the diagnosis of patients.