Tek düzen hesap planı ve Türk muhasebe sistemine etkisi
Monotony accounting system and its effects to Turkish accounting system
- Tez No: 62010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZ ET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKDÜZEN HESAP PLANI VE TÜRK MUHASEBE SİSTEMİNE ETKİSİ Yusuf İzzet AYHAN Danışman: Yrd.Doç.Df. Hilmi KIRLIO?LU 1997- Sayfa 91 İşletmeler ekonominin önemli birimlerindendir. İşletmelerin faaliyetleri ve faaliyet sonuçlan sadece işletme sahiplerini alakadar etmemektedir. İşletmeyle ilgili kişi ve kuruluşlar işletmelerin öncelikle mali yapısıyla ilgilenmektedir. İşletmeler mali yapılarım belirli dönemler itibariyle ilgili kişi ve kuruluşlara sunarlar. İşletmeler mali yapılarını ilgi duyan kesimlere sunarken, mali tablolarını nasıl ve ne şekilde hazırlandıkları da büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı mali tabloların hazırlanmasında tekdüzelik sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu tezin konusu da Maliye Bakanlığı 'nm 26.12.1992 tarihinde yayınlamış olduğu Tek Düzen Muhasebe Sistemi ile ilgili tebliğdir. Bu tezde ilgili tebliğ incelenmiş, hesap planı açıklamalarına yer verilmiş, vergi mevzuatı ile ilgili hesapların bağlantıları -araştırılmış, vergi kanunları ile muhasebe tebliğinin uyumlu hale getirilmesi gerektiğine işaret edilmiştir. Tek düzen hesap planı uygulamasının faydalı ve sakıncalı yönleri tartışıldı. Uygulamada aksayan yönleri yer verildi. Üç yıllık uygulama sonunda işletmelerin büyük oranda iek düzen hesap planım uyguladığına, ülke genelinde mali tablolarda da birliktelik (yeknesaklık) sağlandığına işaret edildi.
Özet (Çeviri)
İt ABSTRACT Master Thesis MONOTONY ACCOUNTING SYSTEM AND IT'S EFFECTS TO fURkİSH ACCOÜNTIG SYSTEM ÖUsiness Firms are very important units in an economy. Their transactions and results of tehese actions effect everybody in the economy. Institutions and people related with business firms are primarily interested with their Financial situations. Firms present their financial situations to these institutions in certain periods. While presenting situations, it is also impartant how they prepare these financial tables. So, a lot of studies have been done to provide uniquness. The subject of this thesis is the notification issued by Ministry of Finance dated, 26.1 2.1 992. Related notification has been examined, explanation of accounting system has been noted, relations of accounts with tax regulations are examined and it has been pointed out that the accounting system must be in harmony with tax regulations. In the study, pros and cons of monotony accounting system are discussed. Problems in practice were also noted.