Chronotope and polyphony in contemporary women's literature
Çağdaş kadın edebiyatında uzam-zaman ve çok seslilik
- Tez No: 620116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, söylem oluşumlarını ve bunların ters yüz edilişlerini Shirley Jackson'ın We Have Always Lived in a Castle, Margaret Atwood'un Cat's Eye ve Carol Shields'ın Unless romanlarında incelemektir. İki Bakhtin terimi olan zaman-uzam ve çokseslilik kavramlarının postyapısalcı bir okumayla, bu çalışmada kavramların cinsiyet ilişkilerinin edimsel yönlerini nasıl açığa çıkardığını ve romanlarda tanıtılan çok sesliliğin, tek özne oluşumuna karşı nasıl meydan okuduğu gösterilecektir. Bu durumun anlatıda kültürün normları içerisinde yer almayan yeni tecrübe alanları yarattığını gösterecektir. ANAHTAR KELİMELER: Öznesellik, Feminizm, Zaman-Uzam, Çokseslilik, Bakhtin
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation will be to analyze the discourse formations and subversions in the novels We Have Always Lived in the Castle by Shirley Jackson, Cat's Eye by Margaret Atwood and Unless by Carol Shields. Through a poststructural reading of the uses of two Bakhtinian concepts, namely“chronotope”and“polyphony”, this study will show how each of the novels expose the constructed nature of the gendered subject, and how a variety of voices introduced in these novels challenge the unitary subject formations, and creating a new narrative space for experiences that are not within the norms of culture. KEYWORDS: Subjectivity, Feminism, Chronotope, Polyphony, Bakhtin