XIX. yüzyıl sonlarında Aydın vilayeti salnemelerine göre Denizli Sancağı
Denizli Sanjak according to the annuals of Aydın province at the end of XIXth century
- Tez No: 62013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Denizli şehrinin tarihini her şeyi ile bir bütün olarak ele almak çabasıyla hazırlanmıştır.Bu çalışmanın hazırlanmasındaki diğer amaçlardan biriside, geçmişe ait kaynakların bugüne kazandırılmaya çalışılmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda, XIX. yüzyılın sonlarında Denizli Sancağım temel tutarak Denizli'nin tarihi, idari, ekonomik ve ticari hayatı gibi konularında bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. XDC yüzyıl sonlarındaki Denizli ile ilgili bilgiler, Aydın Vilayeti Salnamelerindeki kayıtlar temel esas kabul edilerek çıkarılmaya çahşılmışur.Ancak, yinede salnamelerdeki bilgiler yeterli görülmeyerek başka genel eserlerden yararlanılmış ve böylece konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has done in order to deal with the history of Denizli as a whole. The other aim of this study is to adjust the former written sources to today's historic sources. In the light of these aims by consedering Denizli as a major source, some informations were also given about the historical, administrative, economic and commercial aspects of Denizli towards the end off XD£ century. The major informations about Denizli which belong to XDC. century was gathered up by considering the records of almanacs of Aydın. However, these informations in almanac weren't found adequate and other records were also used as sources of information.In this way, wholeness was achieved in the study.