Denizli ili yerleşim yerleri adları
The Names of Denizli's places
  1. Tez No: 62012
  2. Yazar: LEVENT KURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYAT AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk yer adlan, Türk Kültürü'nün bir parçası olarak geçmişten günümüze birçok değeri muhafaza etmektedir. Bu düşünceden hareketle, Denizli'nin yerleşim yerleri adlarını ele almayı, yüksek lisans tezi konusu olarak seçmiş bulunuyoruz. Devlet İstatistik Enstitüsü 1990 Genel Nüfus Sayımı Denizli Fasikülü'nden çıkarılan dört yüz yetmiş üç yerleşim yeri adının tanıtımı, tezimizin içeriğini oluşturmakladır. Bu sayı, il merkezinin, ilçe ve bucak merkezlerinin, beldelerin ve köylerin adlarından müteşekkildir. Denizli il merkezinin dışında ilde on sekiz ilçe merkezi ve dört bucak merkezi vardır. Geriye kalan dört yüz elli birim ise, belde ve köy statüsündedir. Tezin başında, ad bilim ile ilgili daha önce Avrupa'da ve Türkiye 'de yapılan araştırmalar, tarih sırasına göre verilmeye çalışarak, Denizli ili için böyle bir inceleme yapmanın gerekliliği üzerinde duruldu. Daha sonra, tespit edilen dört yüz yetmiş üç yerleşim yerinin, eski ve yeni adlan, eski adlarının yazılı ve sözlü kaynaklardaki yeri, nereden gelmiş olabilecekleri, yeni adlarının hangi sebeplerden verildiği ve bu adlar üzerindeki düşünceler bakımından, Denizli merkez ilçeden başlayarak, alfabetik sıra ile tanıtılmaya çalışıldı. Bu aşamada, incelenen yer adı sayısı, eski adlar da göz önün de bulundurulduğu için, altı yüz otuz sekize ulaşmıştır. İkinci bölümde ise, elli M yerleşim yerinin adlan hakkındaki rivayetler, yazılı kaynaklardan, yazıldığı gibi; sözlü kaynaklardan ise, söylendiği gibi kaydedildi. Neticede yerleşim yerlerinin adlanmn, çeşitli özellikleri göz önünde bulundurularak, tasnifi yapıldı; Türk yer adlarında tabiat ile Türk inşam ilişkisi ve Türk yer adlan ile Türk Kültürü arasındaki bağın ne derecede kuvvetli olduğu ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Turkish place names maintain a great value as a part of a Turkish Culture fromthe ancient to that moment. From this point of view we chose the names of Denizli's places as a topic of our master thesis. Four hundred and seventy three names that is taken from Devlet İstatistik Enstitüsü Denizli Fasikülü after 1990 General Population Census, constitutes the content of our thesis. This four hundred and seventy three names are consist of the city center, the towns, the country seats and the villages of it. Apart from the city center there are eigthteen towns and four country seats, all the other four hundred and fifty units are all in the statute of village. In the beginning of the thesis we tried to introduce you about the researches that are made in Europe and in Türkiye which were about the toponymie and all these informations are given in a historical order. On the other hand the necessity of this kind of study for Denizli is mantioned. After all these four hundred and seventy three places, their ancient and new names, the place of these ancient names in the written and the oral sources of information, their accurence and the reasons of these new names; all these are introduced from the point of the thoughts about these names begining with the city center and following the alphabetical order. At this level if we take the ancient names into consideration the number of the names increased to six hundred and thirty eight. Also in the second part, the rumors about fifty two place names are again considered in an alphabetical order. In this part the examined rumors taken from the written and the oral sources are registered word for word.