Accent as an attitudinal object: Turkish prospective English language teachers' perceptions and evaluations of different varieties of English
Tutumsal obje olarak aksan: Ana dili Türkçe olan İngilizce öğretmen adaylarının farklı İngilizce aksanlarına karşı olan algı ve değerlendirmeleri
  1. Tez No: 620228
  2. Yazar: CEREN YAĞMUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİPOĞLU, PROF. DR. ALİ CEVAT TAŞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının fonolojik çeşitliliği nasıl algıladıklarını ve İngilizcenin yerel ve uluslararası aksanlarını kibarlık, eğitim düzeyi, dil yeterliliği, zenginlik (maddi), anlaşılabilirlik, konuşmacının yerli-yabancı statüsü ve çekicilik özelliklerine göre nasıl değerlendirdiklerini incelemiştir. Konuyu, sosyodilbilim ve dilin sosyal psikolojisiyle kesişen bir mercekten inceleyerek, Örtük Eşleştirme Tekniğinden (ÖET) türeyen Sözel Eşleştirme Tekniğini (SET) Türkiye'de ana dili Türkçe olan İngilizce öğretmenleriyle kullanmış bilinen ilk araştırma olmasının yanı sıra, mevcut dil tutum literatürüne yeni bir bağlam kazandırmaktadır. Ek olarak, bu çalışma dünya literatürüne, özellikle dil tutum araştırmalarına, verilerin analizi için yeni bir istatistiksel bakış açısı da katmaktadır. İki farklı çalışmaya anadili Türkçe olan toplam 109 İngilizce öğretmen adayı katılmıştır. Veriler Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Kuzey Kıbrıs ve Ankara Kampüslerinden toplanmıştır. İlk çalışmada, veriler nicel olarak analiz edilirken, ikinci çalışmada nitel analize başvurulmuştur. Sonuçlar, katılımcıların Model Amerikan İngilizcesi (MAI) aksanıyla konuşmaya yönelik güçlü bir tercihte bulunurken, İngilizcenin yerel olmayan aksanlarını olumsuz olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Bulgular Model Amerikan İngilizcesi aksanının statü değişkeni altında, Model İngiliz İngilizcesi (MII) aksanının ise dayanışma değişkeni altında gruplandırıldığını ortaya koymuştur. Çeşitli dilbilim derslerine maruz kalmanın İngilizcenin uluslararası aksanlarının çoğu zaman olumsuz değerlendirilmesine neden olduğu görülmüştür. Katılımcıların Türk aksanlı İngilizceye karşı önyargılı ve olumsuz tanımlamalarda bulunduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, İngilizce öğretmen adayları, sınıf ortamında kendi öğrencilerinin İngilizce telaffuzuna önem vermenin yanı sıra, ana dili İngilizce olan bireyler gibi fonolojik üretimde bulunabilmeyi İngilizcedeki ileri seviye ve yetkin konuşmacıların bir özelliği olarak gördüklerini bildirmişlerdir. Bu çalışma, anadili Türkçe olan ve ODTÜ İngilizce öğretmenliği programında okuyan Türk öğretmen adaylarının İngilizcenin uluslararası aksanlarına karşı olumsuz bir önyargı beslediğinin bilinen ilk kanıtı olarak sunulmaktadır. Çalışmanın sonuç ve önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates how Turkish prospective teachers of English perceive phonological variation and evaluate the speakers of different accents of English based on the following characteristics: politeness, education level, language proficiency, wealth, intelligibility, native speaker status, and attractiveness. By examining the topic through a lens intersecting sociolinguistics and social psychology of language, this thesis introduces a new context to the existing language attitude literature, by being the first language attitude study within Turkey to utilize the Verbal Guise Technique (VGT), which is a derivation of Matched Guise Technique (MGT). Additionally, the present study contributes a new statistical perspective for the analysis of the data to the existing language attitude literature. A total of 109 prospective English language teachers took part in two different studies. The data were collected at Middle East Technical University, Northern Cyprus and Ankara Campuses. In the first study, the data were analyzed quantitatively, whereas in the second study qualitatively. The results show that the participants evaluated the speakers with foreign accents of English rather negatively while holding a strong preference towards speaking with the Model American English (MAE) accent. Findings also demonstrate that while MAE is being evaluated high for the dimension of status, MBE is being evaluated high for solidarity. Previous exposure to various linguistics courses often resulted in the international accents being perceived negatively, rather than positively. Participants were prejudiced against the Turkish accented variety of English, giving it very negative descriptions. Relatedly, subjects reported that they would pay attention to their students' accent in the classroom environment while perceiving native-like pronunciation as a characteristic of advanced and competent speakers of English. The present study provides evidence of negative bias that is held amongst Turkish prospective teachers of English towards the speakers of international accents of English. Results and implications are further discussed.