Mycobacterium tuberculosis suşlarında rifampisin direnci saptamada mikobakteriofaj(Fastplaque TB-RİF) yönteminin erken tanı değeri, LöwensteinJensen ve BACTEC yöntemleri ile karşılaştırılması
Early diagnosis value of mycobacteriophage (Fastplaque TB-RIF) method in detection of rifampicin resistance in Mycobacterium tuberculosis strains, comparison with Löwenstein Jensen and BACTEC methods
- Tez No: 620227
- Danışmanlar: UZMAN MELAHAT KURUTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tüberküloz hastalığının tarihi eskilere dayanmasına rağmen, antitüberküloz etkili ilaç streptomisin, 1941 yılında bulunmuş ve 1944 yılında ilk kez tüberküloz hastasında kullanılmıştır. İki yıl sonra ise ilk streptomisin direnç sorunu gündeme gelmiştir. İlerleyen yıllarda yeni tüberküloz ilaçları bulunması ile tedavide kombine ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bugün birinci sıra tüberküloz ilacı olan rifampisin ise 1967 yılında bulunmuştur. Bu tarihten sonra başka etkin tüberküloz ilacı kullanıma girmemiştir. Her ilacın kullanıma girmesinden bir iki dekat sonra o ilaca karşı direnç sorunu ortaya çıkmıştır. Son 10 yıldır yaşadığımız döneme damgasını vuran hastalık, en az izoniazid ve rifampisine dirençli basille ortaya çıkmakta ve Çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİDTB) ya da 'MultidrugResistantTuberculosis (MDR)' olarak adlandırılmıştır. Bu dirençli suşların yayılması tüberküloz epidemiyolojisi ve kontrol programları açısından ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Bu suşlarlaenfekte hastaların tedavisi güçleşmekte, ikincil ilaçlarla tedavi toksik, uzun ve pahalı olmaktadır. Dolayısıyla ilaç duyarlılık testlerinin yapılması, dirençli olguların tespit edilip bir an önce ikinci sıra tüberküloz ilaçları ile tedavinin başlanması hastalığın yayılamasının önlenmesi açısından önemlidir. İlaç duyarlılık testleri için en sık Löwenstein-jensenbesiyeri ve BACTEC yöntemi kullanılmaktadır. Löwenstein-jensenbesiyerinde sonuç yaklaşıkiki ay,ve BACTEC yönteminde ise ortalama iki haftada elde edilmektedir. 1960-70 yıllarında tüberküloz epidemiyolojik çalışmalarında kullanılan mikobakteriyofaj yöntemleri günümüzde hızlı tüberküloz tarama ve ilaç duyarlılık saptama testi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, rifampisin direnci saptamada mikobakteriyofaj yöntemini en sık kullanılan ilaç duyarlılık testleri olan Löwenstein-Jensenve BACTEC yöntemleri ile karşılaştırdık. Bu yöntem sayesinde rifampisin direnci bulunan hastaları erken saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Although the history of tuberculosis disease dates back to old times, antituberculosis drug streptomycin wasfound in 1941 and was used for the first time in tuberculosis patients in 1944.Two years later, the first streptomycin resistance problem was raised. In the following years, with the discovery of new tuberculosis drugs, combined drugs began to be used in treatment.Today, the first line tuberculosis drug rifampicin was found in 1967. No other effective tuberculosis medication has been put into use after this date. One or two decades after each drug was put into use, the problem of resistance to that drug occurred. The disease, which has left its mark on the period we have experienced for the last 10 years, emerges with the least resistant to isoniazid and rifampicin and has been named as Multidrug Resistant Tuberculosis (MDR). The spread of these resistant strains poses serious problems in terms of tuberculosis epidemiology and control programs. Treatment of patients infected with these strains becomes difficult, treatment with secondary drugs is toxic, long and expensive.Therefore, it is important to carry out drug susceptibility tests, to detect resistant cases and to start treatment with tuberculosis drugs as soon as possible to prevent the spread of the disease. Löwenstein-jensenmediumand BACTEC method are used most frequently for drug susceptibility tests. InLöwenstein-jensenmedium, the result is approximately two months, and in the BACTEC method, an average of two weeks. The mycobacteriophage methods used in the epidemiological studies of tuberculosis between 1960-70 are now used as rapid tuberculosis screening and drug susceptibility testing. Inourstudy, we compared the mycobacteriophage method with Löwenstein-Jensenand BACTEC methods, which are the most commonly used drug sensitivity tests. We aimed to detect patients with rifampicin resistance early.