Şirket birleşmeleri
- Tez No: 62033
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Hazırlanan 'Şirket Birleşmeleri' adlı tez iki ana kısımdan oluşmuştur. İlk kısımda şirket birleşmelerini çeşitli açılardan inceleyen beş temel teorik bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler, şirket birleşmesi sürecinin öncesiyle ve sonrasıyla gün ışığına çıkarılmasında çok faydalı olmuştur. İlk önce şirketler arası işbirliği şekillerinin herbiri detaylı olarak anlatılıp, birleşme kavramının konumlandırılması sağlanmıştır. Sonra şirketleri birleşmeye iten nedenler üzerinde durulmuştur. Birleşmenin planlanması, gözönünde tutulacak faktörler, uygun şirketin araştırılması ve nihayet birleşmenin gerçekleştirilmesi bir sonraki bölümün konusunu teşkil etmiştir. Sonra da sırasıyla birleşmenin hukuksal ve finansal yönlerden incelenmesine çalışılmıştır. Tezin ikinci kısmı birleşmeler ile ilgili olarak günümüzde hala yaşanmakta olan çeşitli gerçekleri göz önüne sermektedir. Birleşmeler çeşitli sektörler bazında detaylı olarak incelenmiştir. Sektörel inceleme sırasında, ilgili sektörlerin önde gelen firmalarının tepe yöneticilerinin düşünceleri aktarılmıştır. Böylece hem birleşmeler, hemde sektörler açısından en doğru ve sağlıklı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu kısımda ayrıca Türk işletmeleri için yabancı şirketler ile nasıl bir işbirliği içine gidilmesi gerektiği hakkında; başta Türk Sanayisinin devleri olmak üzere çeşitli işletmeler incelenmiştir. İlgili işletmelerin üst yöneticilerinin yabancılarla evlilik konusundaki fikirleri açıklanmıştır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda Türk işletmeleri için birleşmelerin önemi çarpıcı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle gittikçe globalleşen bir iş ortamında, birleşmelerin özellikle yabancı şirketlerle yapılması gerektiği doğal bir sonuç olarak kendini göstermektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis called 'mergers' consists of two main parts. In the first part there are five main teorical topics. These topics are very helpful to compare and give an idea about before and after time periods of the merging. First of all, the types of merging between companies, expressed in details to give the term 'merging' a meaningful position. Then the reasons that guide the companies to merge was mentioned. To plan the merging, factors to be considered, to detect the avaiable companies and at the end how to perform merging was the content of the following topics. After those, the legal and financial situations of the mergers were tried to be evaluated. The realities of today which are going on about merging are mentioned in the second part of the thesis. The mergers were evaluated according to the activity field of variety of sectors. During this evaluation, knowledges of best companies' headquaters' managers were expressed. So best and most reliable data about mergers and sectors were tried to be mentioned. Also how to cooperate for Turkish companies with foreign ones was discussed mainly taking 'giants' in Turkish industries and many others as samples. The opinions of managers about marriages with foreign companies were explained. After all those studies and evaluations the importance of merging for Turkish companies are clearly identified. Impressively, merging with foreign companies showed itself as a requisite in international working areas.