Şirket birleşmeleri
- Tez No: 72109
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET İşletmelerin, günümüzün ekonomik koşullarında ve artan rekabet şartlarında tek başına ayakta kalma çabalarının yetersiz kalması, son yıllarda şirket birleşmelerinin hız kazanmasına yol açmıştır. Çalışmamızda, birleşme kavramları, birleşme nedenleri, işletmelerin değerinin ve birleşme için uygunluğunun saptanması, finansal şartların irdelenmesi ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Birleşme metotlarının seçilmesi ve birleşmelerin başarısının nedenleri üzerinde durulmuştur. Birleşmeleri, finansal açıdan incelediğimizde, cevaplandırılması gereken ilk soru, firmaların ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğidir. Çalışmamızda, birleşme öncesi ve sonrası birleşme şartlan değerlendirilerek bu sorunun cevabı bulunmaya çalışılmıştır. Birleşmenin finansal yönden incelenmesinin ardından hukuki yönden bir inceleme yapılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de birleşme hareketlerinin gelişim süreçleri incelenmiştir. Çalışmamızın uygulama kısmında ise, rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörlerden örnekler verilmiştir. Bu sektörlerden sigorta ve petrolde yaşanan birleşme örnekleri gerek üst düzey yöneticilerden gerekse sektöre ait dergilerden alman bilgiler dahilinde hazırlanmıştır. Finansal analiz örneği olarak, çimento sektöründe faaliyet gösteren Akçansa' ya yer verilmiştir. Sabancı ve Belçika firması CBR'ın birleşmesi aynı zamanda yabancı ortaklı şirket birleşmelerine de güzel bir örnek teşkil etmektedir. Şirket Birleşmelerinde hedeflenen; yeni pazar veya uzmanlık alam ya da pazardaki rakiplerle mücadele edebilmek için sektör içinde güçlenme olmaktadır. Ancak unutulmaması gereken konu, her birleşmenin başarıyla sonuçlanmadığıdır. Bu yüzden, birleşme öncesi çalışmalar objektif olarak sürdürülmeli ve sinerjinin gerçekten uzun vadede şirket yararına oluşacağından emin olunmalıdır. Birleşmenin çerçevesi çizildikten ve kağıt üzerinde birleşmenin tamamlanmasının ardından farklı şirket ve yönetim kültürlerinden gelen yöneticiler arasındaki sağlıklı ilişkileri temin etmek de çözülmesi gereken en büyük sorunlardan birisi olabilmektedir.Birleşen şirketlerin yöneticilerinin tecrübeli olması, birleşme sonrasında karşılaşılabilecek sorunların aşılmasında önemli bir faktördür. Sonuç olarak, 1996 yılı birleşme hareketlerinin yoğun bir şekilde yaşandığı, birleşmeler yılı olarak tanımlanabilecek bir dönem olarak nitelendirilebilir. Sektördeki rekabeti en az zararla ve en yüksek pazar payına sahip olarak aşmak düşüncesindeki her şirket, birleşme konusuna her geçen gün daha sıcak bakmaktadır. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda bu çalışma konusunu teşkil eden, şirket birleşmelerinin, çok daha büyük bir önem kazanacağım söylemek yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mergers have become more intense in the last years, since companies' efforts to stand alone under today's both economic and increasing competition circumstances, became insufficient. In our thesis named“mergers”; our research topic, the term of“merge”; detecting the qualifications of companies and their reliability for merging; examination of the financial circumstances which is the main topic of this research and its evaluation are the contents. Choosing the methods of merging and the reasons of success of real mergers have also been mentioned. In our evaluation of financial mergers the first question that we face is“how should we evaluate the company?”. In our study merging circumstances before and after the mergers has been studied. After examination of mergers from the financial point of view the legality of mergers has been evaluated. Development periods of mergers movements have been examined both in the world and in Turkey. In the application part of the thesis examples from the sectors, where rivalry is intensively seen, have been given. The examples of mergers in the insurance and petroleum sectors have been examined according to the information taken from the executive managers of the companies and magazines of expertise. In the financial example Akçansa company, whose shares are open to public, has been mentioned. Also the mergers of Sabancı and the Belgian firm CBR is a good example of mergers of companies of foreign origin. The aim in merging should be; new market for expertise or growing more powerful to beat the rivals in the sector. Thus there is something to remember that all the mergers are not always successful. Therefore the work before the merger should be carried objectively and assurance that the synergy would be profitable to the company in the long run should be accomplished. After the frame of merger has been drawn and completed on paper, establishing the communication between managers of separate companies and managing culture remains a problem to be solved. In the overcoming of foreseen problems of mergers, the high experience of managers of merging companies is an important factor. As a result if we define the year 1996 as the year of mergers, it would not be an inappropriate statement. Every company that work with the idea of minimum loss and maximum market share, approach the issue of merging with a growing interest everyday. Therefore the topic of this study shall need more research in the following years. IX