Odyolojik ve vestibüler test bataryalarında kullanılan akustik uyaranların koklear fonksiyonlara etkisi
The effects of acoustic stimulants used in audiological and vestibular test batteries on coclear functions
  1. Tez No: 620362
  2. Yazar: ŞAFAK BABAALİPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
BABAALİPUR, Şafak. Odyolojik ve Vestibüler Test Bataryalarında Kullanılan Akustik Uyaranların Koklear Fonksiyonlara Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Kulak Burun Boğaz (KBB) kliniklerine işitme kaybı, tinnitus ve vertigo gibi şikayetlerle başvuran hastalara yüksek şiddet ve basınç seviyelerinde akustik uyaran içeren odyolojik ve vestibüler testler tanı amaçlı uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda koklear fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı etkilenmenin olup olmadığı merak konusudur. Bu çalışmanın amacı, normal işitmeye sahip bireylerde, kliniklerde tanı amaçlı uygulanan odyolojik ve vestibüler test bataryalarında kullanılan akustik uyaranların koklear fonksiyonlara olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 18-36 yaş arasında normal işitmeye sahip 60 sağlıklı ve gönüllü birey dahil edilmiştir. 2 gruba ayrılan bireylerin bir kısmı odyolojik, bir kısmı da vestibüler değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Odyolojik değerlendirmeye dahil edilen 30 bireyde (18-36 yaş arası, ortalama 23.2, 12 kadın ve 18 erkek) saf ses odyometride verilen akustik uyaranın ve timpanometride verilen basıncın emisyon cevaplarına olan etkisi; vestibüler değerlendirmeye dahil edilen 30 bireyde (18-34 yaş arası, ortalama 23.2, 22 kadın ve 8 erkek) ise VEMP testinde kullanılan yüksek şiddetteki akustik uyaranın emisyon cevaplarına olan etkisi, test öncesi ve sonrası tekrarlanarak tespit edilmiştir. Koklear fonksiyon değerlendirmesi DPOAE testi kullanılarak, odyolojik ve vestibüler testlerin öncesi ve hemen sonrası olmak üzere 1000, 1500, 2000, 3000, 4000 ve 6000 Hz frekanslarda sinyal gürültü oranı (SNR) değerleri karşılaştırılarak yapılmıştır. Odyolojik inceleme öncesi ve sonrası elde edilen SNR değerlerinde 1000, 1500 ve 6000 Hz'de istatiksel olarak anlamlı bir fark mevcut olmasına rağmen (p0.05).
Özet (Çeviri)
BABAALIPUR, Şafak. The Effects of Acoustic Stimulants Used in Audiological and Vestibular Test Batteries on Coclear Functions, Master's Thesis, Ankara, 2016. Auidological and vestibular tests containing aucustic stimulants at high intensity and pressure are applied in otorthinolaryngology clinics to patients with complaints such as loss of hearing, tinnitus and vertigo for diagnostic purposes. It is an issue of concern in those tests whether or not there are any temporary or permanent impacts in coclear functions. This study aims at analysing the effects of acoustic stimulants used in audiological and vestibular test batteries which are applied to patients with normal hearing in clinics for diagnostic purposes on coclear functions. 60 healthy individuals in the 13-36 age range with normal hearing were included in this research on the basis of volunteering. The individuals were divided into two groups, and a group was put to audiological assessment while the other was put to vestibular assessment. In 30 individuals ( who were in the 18-36 age range with an average age of 23.3, and who were composed of 12 female and 18 male participants) who were put to audiological analysis the effects of acoustic stimulants given in pure audio audiometry and the effects of pressure applied in timponometry on emission responses were analysed. On the other hand, in the other group of 30 individuals (who were in the 18-345 age range with an average age of 23.2, and who were composed of 22 female and 8 male participants) the effects of high intensity acoustic stimulant used in VEMP tests on emission responses were analysed by repeating before and after the test. Coclear function was assessed by using the DPOAE test and by comparing the values for Signal Noise Ratios (SNR) at 1000, 1500, 2000, 3000, 4000 and 6000 Hz frequencies before and just after the audiological and vestibular tests. Although statistically significant differences were found in the SNR values at 1000, 1500 and 6000 Hz frequencies (p0.05).