Obezlerde orta ve iç kulak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The assessment of the middle and inner ear functions in obese individuals
  1. Tez No: 620365
  2. Yazar: TUBA İBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Obezitenin orta ve iç kulak fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek. Yöntem: Çalışmaya 30 obez hasta ve kontrol grubu olarakta obez olmayan 30 sağlıklı kişi katıldı. Tüm katılımcılara saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi, timpanometri ve Transient Otoakustik Emisyon ölçümleri yapıldı. Çalışma ve kontrol grubundan elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki kulakta da 125 Hz de gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmasına rağmen 250, 500,1000, 2000, 4000, 6000 ve 8000 Hz de gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Çalışma grubu ile kontrol grubunun timpanometri değerleri de normal sınırlar içerisinde elde edildi. Sonuç: Tüm hastaların işitme eşiklerinin normal değerlerde olduğu, obezitenin 125 Hz gibi alçak frekanslarda işitmeyi etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate middle and inner ear function. Method: 30 obese patients and 30 non-obese healthyindividuals as control groupparticipated voluntarily in the study. All patients were performed of pure tone audiometry, speech audiometry, tympanometry and transient otoacoustic emission measurements. The information getting from obese and non-obese groups was compared. Findings: Although meaningful difference was found in 125 Hz for both of ears, there was not and meaningful difference in 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz and 8000 Hz. Timpanometri value is in the normal border for both of the groups. Result: It was found that all participants hearing value is in the normal threshold and obesity is affected on the hearing in low frequency such as 125 Hz.