Evli çiftlerin evlilik uyumlarının ve depresyon düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparative study of married couples' marital adjustment and depression levels
- Tez No: 620366
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç; evli çiftlerin evlilik uyumu düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Demografik değişkenlerin evlilik uyumu ve depresyon üzerindeki etkileri araştırmanın bir diğer amacı olarak kabul edilmiştir. 178 kadın ve 170 erkekten oluşan toplam 348 kişiyle yapılan bu çalışmada, demografik ve sosyoekonomik değişkenler araştırmacı tarafından oluşturulan anketten elde edilen bilgilerle incelenmiştir. Evli bireylerin evlilik uyumunu ölçmek için Evlilik Uyum Ölçeği, depresyon düzeylerini ölçmek için de Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma Tekirdağ ili, Çorlu ilçesinde ikamet eden, Vehbi Günaştı İlkokulu velisi olan evli bireylerle sınırlandırılmıştır. Yapılan çalışmada depresyon düzeyi cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından anlamlı bir farklılık gösterirken, evli bireylerin yaşlarının, evlilik sürelerinin, evlenme yaşlarının ve anlaşarak, görücü usulü ile evlenmesi gibi durumların depresyon düzeyi üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak, katılımcıların geniş aile ya da çekirdek aileye sahip olmaları, sahip oldukları çocuk sayısı, çalışıp ya da çalışmamaları, gelir seviyelerinin yüksek ya da az olması, eşleri tarafından bekledikleri ilgiyi görme ve fikirlerine önem verme sıklığı, aile içinde yaşadıkları kavga ve tartışmaların seviye farklılıkları yaşadıkları depresyon düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark yarattığı görülmüştür. İstatistiki analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür ve alanda konuyla ilgili yapılan çalışmalarla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to study the relationship between the depression levels and the marital harmony of the married couples. Studying the effects of demographic variables on on marital harmony and depression is another purpose of this study.The researcher of this study worked with a total of 348 individuals, 178 women and 170 men, gathering demographic and socio-economic variables with survey conducted by the researcher. To examine the harmony of the married couples Marriage Adjustment Scale, to examine for the depression levels of couples Beck Depression Scale applied. The survey has been restricted only with the married couples who are the legal guardian of the Vehbi Gunasti Elemantary school childrens, located in Tekirdag Çorlu district. According to the results of the study, gender and education level of participants have a significant effect on their depression level, ages of couples, marriage duration, ages of couples at that they were married, the type of marriage whether marriage after a friendship or an arranged marriage does not have any significant effect on depression levels of couples.Whereas being in a big or an elementary family, the number of child in the family, having a permanent job or not, income level, the frequency of fulfillment of expectations related to care and respect of the couples to each other, the level of the family arguments have a significant effect on the level of depression.The results obtained after those statistical analyses are discussed in relation to the literature and all those studies in the field.