Atölye tipi üretim sistemlerinin toplam ekipman etkinliği, değer akış haritalama ve matematik programlama modeli kullanılarak çizelgelenmesi
Scheduling of job shop manufacturing systems using overall equipment effectiveness, value stream mapping and mathematical programming model
  1. Tez No: 620398
  2. Yazar: TUBA GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşletmelerin rekabetin arttığı günümüz şartlarına adaptasyon sağlayabilmeleri için etken bir şekilde mevcut makine ve ekipmanlarını kullanabilmeleri ve dolayısıyla verimli bir üretim süreci gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, önce, toplam ekipman etkinliği kullanılarak hat verimlilikleri belirlenmektedir. Daha sonra, iyileştirme yapılabilecek alanların belirlenebilmesinde değer akış haritalama kullanılarak mevcut durum ve kayıpların ortadan kaldırıldığı gelecek durum haritaları oluşturulmaktadır. Son olarak, mevcut ve iyileştirilmiş kapasiteleri dikkate alan bir matematik programlama modeli önerilmektedir. Bu model ile gecikme süreleri minimize edilmektedir ve Gantt şeması yardımıyla da çizelgeleme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to adapt to today's conditions where competition is increasing, companies need to use their existing machinery and equipment effectively and hence to perform their production process efficiently. In this study, first, the efficiencies of lines are determined by using overall equipment efficiency. Then, current state map and future state map where losses are eliminated are presented by using value stream mapping in order to identify areas that can be improved. Finally, a mathematical programming model has been proposed that takes into account existing and improved capacities. Using this mathematical model, delay times are minimized and scheduling is done by Gantt charts.