Türkiye'de yayılış gösteren Muscari mill. (Asparagaceae) cinsi taksonlarına ait morfoloji, palinoloji ve tohum yüzeyi araştırmaları
Morphology, palinology and seed surface researches on the taxa of genus Muscari mill. (Asparagaceae) spreads in Turkey
- Tez No: 620411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN MESUT PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 541
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de doğal yayılışı olan Muscari Mill. (Asparagaceae) cinsine ait taksonların morfolojisi, palinolojisi ve tohum yüzeyi özellikleri araştırılmıştır. Taksonların betimlemeleri yapılmış, teşhis anahtarı hazırlanmış, habitat özellikleri ve arazi gözlemlerine dayalı tehlike kategorileri IUCN kriterlerine göre yeniden düzenlenmiştir. Taksonların palinolojik özellikleri ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu ile belirlenmiştir. Muscari cinsine ait taksonların polenleri monad, monosulkat, şekilleri subprolat-prolat ve ornamentasyonları retikulat olarak tespit edilmiştir. Taksonlara ait tohum yüzeyi özellikleri taramalı elektron mikroskobu ile belirlenmiştir. Tez çalışmasında M. botryoides türü ülkemizden yeni kayıt olarak verilmiştir. M. artvinense ile M. tauricum türleri M. botryoides türünün, M. tuzgoluensis türü M. neglectum türünün sinonimi olduğu yapılan detaylı incelemeler sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'den tanımlanan ve daha sonra sinonim yapılan M. haradjianii türü geçerli isim yapılmış, M. sabihapinari türü de bilim dünyasına yeni bir tür olarak kazandırılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Muscari cinsinin ülkemizdeki tür sayısının 39 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, morphological, palynological and seed surface characteristics of taxa belonging to the genus Muscari Mill (Asparagaceae) which is naturally spreading in Turkey were investigated. Descriptions of taxa were made, identification key was prepared and threatened categories based on habitat characteristics and field observations were rearranged according to IUCN criteria. Palynological features of taxa were determined by light microscope and scanning electron microscope. The pollens of the taxa belonging to the genus Muscari were determined in monads, monosulcate, subprolate-prolate shaped and ornamentation as reticulate. Seed surface properties of taxa were determined by scanning electron microscope. In this thesis study, M. botryoides was given as new record from our country. As a result of detailed examinations, it was determined that M. artvinense and M. tauricum are the synonym of M. botryoides and M. tuzgoluensis is the synonym of M. neglectum. In addition, M. haradjianii, which was previously published from our country but later made synonymous was resurrected to the species level, and M. sabihapinariae was introduced as a new species to scientific world. Within the scope of this thesis, it was determined that the number of Muscari species is 39 in our country.