Londra, Paris, Newyork, Moskova ve İstanbul metroları ve grafik ögeleri
London, Paris, Newyork, Moscow and İstanbul's metros and their graphic elements
  1. Tez No: 620412
  2. Yazar: SEVGİ HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Metro denildiğinde ilk akla gelenler, yerüstü ve genellikle yeraltında ulaşım, toplu taşıma, kolaylık, rahatlık, hız, yatayda hareketlilik, dış dünya ile bağlantının reklam panoları ile sağlaması, görsellikler v.s. konular akla gelir. Tarihsel süreçte insanlık sürekli olarak bir gelişim göstermiş olup, belki metronun ilk çıkışına dair bulgularda insanlık tarihi ile başlamaktadır. Doğada karşılaştığı sorunlar ise, sel, yangın, deprem, savaş, v.b durumlar karşısında karşısında çözümü insanoğlu doğada canlıların yaşamlarını inceleyerek aramıştır. Bu tezin içeriği insanın doğal yaşamdan ilham alarak toprağı kazmak, tünel açmak ve bunun uzantısı olarak yeraltında kentler arası ulaşımın sağlanmasına kadar uzanan dünyanın en önemli metrolarının tarihsel sıralama ile geçirmiş olduğu evrelerin günümüze kadar, ilk yapım aşamalarından başlayarak grafik tasarımlarının incelenip yorumlanası ve bu konuda toplu taşımacılık araçlarından biri olan metronun ileriye dönük, amaç ve hedefi ile toplu taşımada görsel öğelerin ve buna bağlı olarak grafik tasarımın metrolardaki rolünün yorumlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the word metro, first things that come to mind are ground and especially underground transportation, public transportation, convenience, speed, lateral movement, the use of billboards a means of providing communication with the outside world, and graphic elements, etc. All through history, the humanity has continually been evolved. The concept of metro perhaps starts with ancient times as humans devised fundamental inventions and exploited basic mechanical principles to develop useful tools to deal with nature and disasters: flood, fire, earthquake, war, etc. Humans investigated the nature and its' habitants to find solutions to their problems and challenges. This study investigated the graphical design of the most famous metros in the world. The aim of study was to uncover the role of graphical elements and designs on metro's milieu. The analysis of graphic elements started with the construction of the metro and continued through their expansion. Staring with their constructions, the metros expansion phases were analyzed to determine how the metro's aim and vision were aligned with the use of different graphical design and elements.