Eleştirel teori ekseninde televizyon dünyasında kitschleşme olgusu
Ki̇tsch phenomenon on televi̇si̇on wi̇thi̇n the borders of cri̇ti̇cal theory
  1. Tez No: 620416
  2. Yazar: AYHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Religion, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Eleştirel Teori Ekseninde Televizyon Dünyasında Kitschleşme Olgusu”, adlı çalışmada, televizyon programlarında kültür, popüler kültür, metalaşma ve“Kitsch”kavramları açıklanarak belli televizyon programları incelenmiş ve“Kitschleşme”olgusu var mıdır? sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada, Eleştirel Teori çerçevesinde görsel medya analizi ve eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Televizyon yayın akışı incelenerek televizyon yapısı ortaya konmuş, buna bağlı olarak Ramazan ayında (iftar saatlerinde) yayınlanan ve Nihat Hatipoğlu'nun hazırlayıp sunduğu dini program belirlenen kritere göre incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eleştirel Teori, Televizyon, Kültür, Popüler Kültür, Kitschleşme
Özet (Çeviri)
In the present study titled as“Kitsch Phenomenon on Television Within the Borders of Critical Theory”, the concepts of culture, popular culture, commodification, and Kitsch are explained, a number of television programs are analyzed and it is questioned whether there exists Kitsch phonemonen or not. Within the scope of this study, visual media analysis and critical discourse analysis are used within the domain of Critical Theory. Broadcast stream of the television is analyzed and constructs of television are figured out. Accordingly, the religious program, which is broadcasted during Ramadan period and which is prepared and presented by Nihat Hatipoğlu, is analyzed based on the criteria identified beforehand. KEY WORDS: Critical Theory, television, culture, popular culture, Kitsch