Doğal vollastonitin yüksek performanslı harç üzerine etkileri
The effects of natural wollastoni̇te on high performance mortars
  1. Tez No: 620454
  2. Yazar: BEYTULLAH MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma kapsamında doğal vollastonit yüksek performanslı harçta değişen oranlarda çimento ile yer değiştirilerek doğal vollastonitin yüksek performanslı harçta dayanım ve kalıcılık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yüksek performanslı harç üretim aşamasında su/bağlayıcı oranı sabit tutularak vollastonit minerali %3, %6, %9, %12 ve %15 oranlarında karışıma eklenmiştir. Ayrıca su azaltıcı katkı maddesi olan süper akışkanlaştırıcı vasıtasıyla karışımın akıcılığı sağlanmıştır. Üretim aşamasında ilk etapta karışımda vollastonit kullanılmadan kontrol harcı üretilmiş, sonraki üretim aşamalarında ise yukarıdaki oranlarda vollastonit minerali çimento ile yer değiştirecek şekilde karışıma ilave edilmiştir. Üretilen numuneler bir günlük kalıplama süresinin ardından kür havuzlarına alınmıştır. Basınç, eğilme ve ultrasonik titreşim hızı testleri 3., 7., 28 ve 90. günlerde yapılırken, kılcal su geçirimliliği ve gaz geçirimliliği deneyleri 28. ve 90. günde ölçülmüştür. Bu deneylerden elde edilen sonuçlara göre %3 vollastonit içeren karışımlarda tüm deneyler için performansta iyileşme gözlenmiştir. %6 vollastonit içeriğine sahip karışımlarda ise kontrol harcına oranla daha iyi sonuçlar alınırken %3 vollastonit içeren karışıma göre performansta azalmalar gözlenmiştir. Vollastonit kullanımıyla performansta yaşanan iyileşmenin sebebi bu mineralin sahip olduğu iğnemsi yapı ve yüksek elastisite modülüyle açıklanabillir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of natural wollastonite on the strength and permanence of high performance concrete (HPC) were investigated. In the high performance mortar production, wollastonite mineral was added to the mixture at 3%, 6%, 9%, 12% and 15% by keeping the water/binder ratio constant. In addition, the workability of the mixture was achieved by means of the superplasticizer, a water reducing admixture. In the first stage of the production, control mortar was utilized without using wollastonite in the mixture. After one day of molding, the samples were taken to curing ponds. Compressive, flexural and ultrasonic pulse velocity tests were conducted at 3,7, 28 and 90 days while sorptivity and gas permeability test were measured at 28 and 90 days. According to the obtained results of these experiments, the performance increment of mixture containing 3% wollastonite was observed for all experiments. Considering the mixtures containing 6% wollastonite, better results was obtained as against the control group where the decrement in performance is observed with the comparison of the mixture containing 3% wollastonite. The improvement of the performance with the use of wollastonite can be explained with it's acicular structure and high modulus of elasticity.