Geleneksel doğal çimentonun killi kireçtaşı (MARN) ile üretim olanakları ve performans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of production possibilities of traditional natural cement with clayey limestone (MARN) and performance characteristics
- Tez No: 877236
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEN ACUN ÖZGÜNLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tarih boyunca çok çeşitli organik (bitüm vb.) ve inorganik (alçı, kireç vb.) kökenli bağlayıcı malzemeler yapılarda kullanılmıştır. Hidrolik bağlayıcıların bulunmasına kadar volkan külleri ya da tuğla tozu gibi bağlayıcılığı olmayan ancak puzolanik aktivitesi olan çeşitli malzemeler hava kireci ile karıştırılarak yapılarda özellikle suyla teması olan yerlerde kullanılabilmiştir. 18. yüzyılda doğal hidrolik kireç ve doğal çimento üretilmeye başlanmıştır. 1970 yılında son doğal çimento fabrikasının kapatılmasından sonra bu bağlayıcının yeniden üretimi için 21. yüzyılın başlarında Amerika ve Avrupa'da çeşitli projeler yapılmış ve konferanslar düzenlenmiştir. Tarihi taş ocaklarından alınan çimento kayası olarak adlandırılan hammaddeler ile üretim yapılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında Türkiye'ye satıldığı İstanbul'da yapılmış olan yapıların cephelerinde kullanıldığı bilinen doğal çimentonun ülkemizde üretimi olmadığından yüksek bütçelerle ithal edilmektedir. Doğal çimentonun günümüz çimentosuna oranla daha esnek, düşük difüzyon direncine sahip ve üretiminde daha az enerji gerektiren bir malzeme oluşu ile çağdaş yapıların iç ve dış cephelerinde kullanımı önerilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Mersin ve Adana illerinden alınan killi kireçtaşları laboratuvar koşullarında 750-850-950-1050 oC sıcaklıklarda kalsine edilerek bağlayıcı malzemeler üretilmiş ve yapılan deneylerde ticari ürün olan doğal hidrolik kireç (NHL3,5 ve NHL 5) ile karşılaştırılmıştır. Hammaddeler Mersin ili Gülnar ilçesinden ve Adana Çimento Fabrikası taş ocağından temin edilmiştir. Hammaddeler değişen oranlarda kil içermektedir. Yapılan ön çalışmalara göre M1 ve A6 kodlu kayaçların bağlayıcı üretiminde kullanılabileceği belirlenmiştir. Kayaçlarda yapılan deney sonuçlarına göre; M1 kodlu kayaç %90 kalsit,
Özet (Çeviri)
Throughout history, a wide variety of organic (bitumen, etc.) and inorganic (gypsum, lime, etc.) binder materials have been used in buildings. Until the discovery of hydraulic binders, lime could be used by mixing pozzolanic materials such as volcanic ashes or brick dust. Hydraulic lime and natural cement were produced in the 18th century. Various projects and conferences were held in America and Europe to reproduce historical natural cement. Natural cement production started with raw materials known as cement rock taken from historical quarries in Europe at the beginning of the 21st century. Natural cement is not produced in Türkiye and is imported at high prices for the restoration and repair of historical buildings. Natural cement is a more flexible, breathing material and requires less energy in production compared to ordinary cement. It is recommended for use in the interior and exterior of contemporary buildings. Within the scope of this thesis, binders were produced by calcining clayey limestones taken from Mersin and Adana at temperatures range between 750 to 1050 oC under laboratory conditions and were compared with the commercial products NHL3.5 and NHL 5. Raw materials were supplied from the Gülnar district of Mersin and the Adana Cement Factory quarry. Raw materials contain clay in varying proportions. According to preliminary studies, it has been determined that M1 and A6 can be used in production. According to the experiment results of raw materials, M1 is a low-silicate biomicritic clayey limestone containing 90% calcite,