Crisis (2015) programı kullanılarak İzmir ili Urla-Çeşme-Karaburun çevresi sismik tehlike analizi
Seismic hazard analysis of Urla-Çeşme-Karaburun surrounding in İzmir province using Crisis (2015) program
- Tez No: 620459
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada olasılıksal sismik tehlike analizi (OSTA) CRISIS 2015 programı kullanılarak İzmir ilinin Urla-Çeşme-Karaburun ilçeleri merkez alınarak 150 km yarıçapında bir çember içinde kalan alanda, tektonik yapılar, sismik hareketlilik ve ilgili sismik parametreler araştırılmıştır. Araştırma bölgesinde bulunan fay yapılarına ilişkin parametreler, sismik aktivite kayıtları elde edilmiş ve sonrasında sismik tehlike haritası ve ivme spektrum eğrileri oluşturulmuştur. AFAD'ın veri tabanından sismik kayıtlar alınarak 116 yıllık bir inceleme süresi için mevcut sismik aktivite bilgileri deprem kataloğu halinde alınarak CRISIS 2015 yazılımına aktarılmıştır. CRISIS 2015 programında aktif faylar üzerinde gerçekleştirilen kapsamlı çalışmalar sonucunda fayların ana özelliklerine ait elde edilen bilgiler yazılıma girilerek verilerin oluşturulmasının yorumlanma açısından önemli katkısı bulunmaktadır. Çalışma alanının yoğun olan aktif-ikincil fay sistemleri ile birlikte yorumlanan etkin yer ivmesi (PGA) sismik tehlike haritası ve ivme spektrum eğrileri tahmini olarak elde edilmiştir. Yapılan hesaplamalar, daha sonrasında AFAD tarafından yayınlanan deprem bölgeleri haritası ve ivme spektrum eğrileri ile karşılaştırılmıştır. Bununla beraber, çalışma alanı için farklı yeni nesil azalım ilişkileri uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Seçilen bölge için farklı azalım ilişkileri uygulanarak, azalım ilişkilerinin farklılıkları ve hangi durumlarda yorumlamada farklılıklar oluşturduğu ile ilgili olarak birbiriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. AFAD'ın yayınlamış olduğu Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Genel olarak, yapılan farklı azalım modellerinin kullanılması sonucunda hesaplamaların yaklaşık olarak uyumlu elde edildiği gözlenmekle birlikte, mevcut farklılıklar nispeten küçük bir alan üzerinde çalışılmasından kaynaklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, using the probabilistic seismic hazard analysis (OSTA) CRISIS 2015 program, the tectonic structures, seismic activity and associated seismic parameters were investigated for the area within a circle of 150 km radius considering Urla-Çeşme-Karaburun districts of İzmir province as the center. Parameters of the fault structures and available knowledge of seismic activity in the study area were obtained, and then seismic hazard map and acceleration spectrum curves were formed. The current seismic activity information from AFAD's database for a 116-year investigation period was taken as an earthquake catalog and transferred to CRISIS 2015 software. The information obtained from the main characteristics of the faults was also defined and the effective ground acceleration (PGA) seismic hazard map and acceleration spectrum curves estimated with active-secondary fault systems in the study area were obtained. The calculations were then compared with the earthquake zones map and acceleration spectrum curves published by AFAD. In addition, various new generation attenuation relationships are applied for the study area to understand to what degree these relationships can influence our interpretations. Our comparisons, in general, indicate that the calculations obtained from the use of different attenuation models yield similar patterns, but the differences may arise from the investigation area is relatively small.