Alçak gerilim şebeke sistemlerinde aşırı ve dengesiz yük analizleri
The analysis of overload and unbalanced load in low voltage systems
  1. Tez No: 620503
  2. Yazar: ÖMER TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektrik enerji sistemleri, enerji kaynaklarından, son tüketiciye kadar enerji transferinin gerçekleştirildiği, alternatörler, iletim hatları, transformatörler ve koruma elemanlarını içine alan yapılardır. Gerçekleştirilen bu enerji transferi ekipmanlarının çalışma sınırları içerisinde olması gerektiği gibi, mümkün olduğunca dengeli yapıda olması istenir. Elektrik enerji sistemlerinde, çalışma sınırları ve denge durumunu belirlemede akım ve gerilim değerleri öncelikli olarak izlenir. Frekans ve harmoniksel büyüklükleri de izlemekle beraber, akım ve gerilime göre riskleri daha az orandadır. Çünkü şebekelerde oluşan aşırı ve dengesiz yüklerin akım ve gerilim değerlerinde oluşturduğu farklılıklar çok daha tahrip edici yapıdadır. Bu sebeplerden ötürü, çalışmada gerçekleştirilen aşırı ve dengesiz yük analizlerinde öncelikli olarak akım ve gerilim büyüklükleri dikkate alınmıştır. Farklı tip hataların oluşturduğu olumsuz etkilerin akım ve gerilim sinüs yapılarında oluşturduğu bozucu etkiler incelenmiştir. Bozulmanın giderilmesini esas alan, bozulmanın giderilememesi durumunda ise hatalı kısmı devre dışı bırakan bir uygulama modellenerek gerçek devre üzerinde simule edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The electrical energy systems, includes transformers, grids and protection equipment, is a structure that occurs transmitting electrical energy from suppliers to consumers. The transmitting of electrical energy should be inside working limits of electrical equipments, also it should be stable network systems for users and suppliers. Voltage and current values are preferably observed what for define working limits and state of balance in electrical energy systems. Also, the measure of frequency and harmonic values, it is low risky from current and voltage. Since unbalanced of current and voltage in systems is very destructive than the other values. Because of this, current and voltage values are preferably considered on over and unbalanced loads in this working. Modeling an application, based on the elimination of the distortion, if cannot be solved the distortion disables the faulty part, is simulated on the real circuit.