Mandibula interforaminal bölge anteriyor loop, mandibular insiziv kanal ve Bukkal foramen'lerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of anterior loop of mental nerve, mandibular incisive canal and Buccal foramen in mandibular interforaminal region with cone beam computed tomography
- Tez No: 620502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM TORAMAN ALKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri (KIBT) ile mandibula interforaminal bölgedeki anteriyor loop, mandibular insiziv kanal ve bukkal foramenlerin görülme sıklıkları, uzunlukları ve lokalizasyonları gibi anatomik özelliklerinin saptanması ve bu verilerin cinsiyete ve lateralizasyona göre farklılıklarının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışma, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda çekilen KIBT görüntüleri üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Alt çene anteriyor bölgesinden operasyon geçirmemiş ve herhangi bir deformitesi bulunmayan yaş ortalaması 34,1 olan 199 hastanın (90 erkek ve 109 kadın) alt çene anteriyor bölge görüntüleri değerlendirldi. Anteriyor loopun uzunluğu, mandibular insiziv kanalın çapı, uzunluğu, komşu diş apeksine olan mesafesi, bazise, bukkal ve lingual kortikal kemiğe olan uzaklığı, bukkal foramenlerin kemik içine penetrasyon derinliği ölçüldü. Radyolojik görüntülerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak IBM SPSS Statistics 23 versiyonu (SPSS Inc., Chicago, Amerika Birleşik Devletleri) ile istatistiksel analizi yapıldı. Verilerin özeti ortalama±standart sapma olarak ifade edildi. Bağımsız iki grup arası farkların t testi ile cinsiyetlere ve lateralizasyona göre karşılaştırıldı. Gözlemci içi uyum kappa istatistiği ile belirlendi. Anteriyor loopun görülme sıklığı %30, ortalama uzunluğu 3,38±1,27 mm bulundu. Mandibular insiziv kanalın görülme sıklığı %89,5, ortalama uzunluğu sağ taraf için 8,69±5,61, sol taraf için 8,21±5,48 mm bulunmuştur. Kanalın ortalama çapı başlangıç ve bitiş noktasında sırayla sağ tarafta 2,23±0,52, 0,78±0,48 mm sol tarafta 2,25±0,52, 0,83±0,51 mm olarak ölçülmüş, seyirlerinin genellikle aşağı yönlü olduğu tespit edildi. Bukkal foramenlerin görülme sıklığı %41, ortalama penetrasyon derinliği 2,07±0,75 mm bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarının, mandibula interforaminal bölgeye yönelik cerrahi yaklaşımlarda ve radyolojik değerlendirmelerde yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the anatomical features such as prevalance, length and localization of anterior loop, buccal foramen and incisive canal with regards to gender and laterality on cone beam computed tomography images. The study group consisted of 199 (90 male, 109 female, mean age 34.1) subjects who had anterior mandible cone beam computed tomography images without history of mandibular trauma or surgery and deformity of bone were chosen from the Gazi University Dental Faculty Oral and Maxillofacial Radiology Department cone beam computed tomography database. Anterior loop length, incisive canal diameter, length, the distance towards the apex of the adjacent teeth, basis, buccal and lingual cortical bones and the depth of penetration into the bone of buccal foraminae were measured. The statistical analysis of the data was performed with IBM SPSS Statistics 23 version (SPSS Inc., Chicago, US). Data were analyzed according to sex and laterality with independent samples t-test. Intraobserver compliance was determined by Kappa statistics. The prevalance of anterior loop was 30%, the average length was 3.38 ± 1.27 mm. The prevalance of mandibular incisive canal found to be 89.5%, the average length of the right side was 8.69 ± 5.61 mm and 8.21 ± 5.48 mm for the left side was. The average diameter of the incisive canal at the beginning and the end points were measured on the right side 2.23±0,52 mm, 0.78±0.48 mm; on the left side 2.25±0.52 mm, 0.83±0.51 mm respectively, it was found generally downward trend. The prevalance of buccal foramen was 41%, the average depth of penetration was 2.07 ± 0.75 mm. We believe the results of this study will be useful in the surgical approach and radiographic evaluation of the mandibular interforaminal region.