Atermit fabrikası atıkları kullanılarak boyar madde giderimi
Removal of dye matters by using etermit factory waste
- Tez No: 620517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden atermit fabrika atıklarının adsorban olarak kullanılmasıyla Methylene blue ve malachite green boyar maddelerinin giderilmesi araştırılmıştır. Adsorpsiyon çalışmalarında çözelti pH' ın, alıkonma süresinin ve boya konsantrasyonunun etkileri incelenmiştir. Kesikli adsorpsiyon deneyler methylene Blue (pH=4) için Langmuir İzotermine ve yalancı ikinci derece kinetik modeline uyum sağlamış maximum adsorpsiyon kapasitesi 56,525 mg/g olarak tespit edilmiştir. Malachite green (pH=8) için Langmuir İzotermine ve yalancı ikinci derece kinetik modeline uyum sağlamış maximum adsorpsiyon kapasitesi 10,058 mg/g olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar SEM ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of methylene blue and malachite green synthetic dye was investigated by using etermit factory waste as an adsorbent. The adsorption studies were examined effects of pH of the solution, contact time and dye concentration. Batch adsorption experimental data were suitable for the Langmuir isotherm and a good fit to the second order kinetic model (pH=4) for the methylene blue dye. The maximum adsorption capacity was found to be 56,525 mg/g Batch adsorprion experimental data were suitable for the isotherm and good fit to the second order kinetic model (pH=8) for the malachite green dye. The maximum adsorption capacity was found to be 10,058 mg/g. The research were characterized by SEM.