Opiat madde bağımlılığının koklea üzerindeki etkisinin transient otoakustik emisyonla incelenmesi
Evaluation of opiate substance abuse effect on cochlea with otoacoustic emissions
  1. Tez No: 620518
  2. Yazar: KÜBRA BATTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Opiat madde bağımlılarında alınan maddenin ototoksik etkisini araştırmak için uygulaması rahat ve objektif olan Transient Otoakustik Emisyonla (TEOAE) ölçüm yapılarak kontrol grubu ile sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 30 opiat madde bağımlısı (yaş aralığı 18-45) ve 30 kontrol grubu (ort. yaş.. dağılım; 18-45) olmak üzere 60 kişi katılmış ve 120 kulak üzerinde çalışma yapılmıştır. Bağımlı grupta TEOAE testi, madde kullanımın en geç altı saat sonrasında ve madde kesilmesini takiben 1., 2. ve 3. günlerde tekrarlanarak tedavi sürecindeki değişiklik ayrıca gözlenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya katılanların otoskopla dış ve orta kulak muayeneleri yapılmış ve odyolojik anamnezde herhangi bir kulak rahatsızlığı olmayanlar tercih edilmiştir. Madsen Capella işitme cihazıyla nonlinear modda 80 dB SPL şiddetinde klik uyaran kullanılarak geniş bantta kayıt alınmıştır. Frekansa özgü (1000 Hz, 1500 Hz, 2000 Hz, 3000 Hz ve 4000 Hz) elde edilen değerler (Sinyal Gürültü Oranı; SNR) kontrol grubuyla karşılaştırılarak çalışma parametresi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study to investigate the ototoxic effect of opiate abuse, transient otoacoustic emissions (TEOAE) test is performed which is easy to apply and objective for general cochlear functionality. It is aimed to compare the test results of opiate abuse with the control group. In this study, 60 people participated 30 opioid abuse (age between 18-45) and 30 healthy people as a control group and it is studied on 120 ears. Opiate abuses were tested after using substance in 6 hours at the latest and TEOAE test was repeated the first three days of treatment after cutting drug and changes are also taken into consideration during treatment. The study was conducted examinations of the participants in outer and middle ear with an otoscope and without any ear discomfort audiological history has been preferred. With Madsen Capella hearing device, Frequence values were recorded using a broadband stimulus in nonlinear mode with 80 dB SPL violence condensation polarity clicks. Frequence values (1000 Hz, 1500 Hz,2000 Hz, 3000 Hz, 4000 Hz) obtained (signal noise ratio, SNR) was used as the study parameters and these values are compared to the control group. The repeated measurements differences were revealed in comparison to the control group.