Yüksek sıcaklığın genleştirilmiş vermikülit kullanılarak üretilen çimento esaslı hafif harçların özelliklerine etkisi
The effect of high temperature on the properties of cement based light mortars produced by using expanded vermiculite
  1. Tez No: 620543
  2. Yazar: KÜBRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma hafif agrega olarak genleştirilmiş vermikülitin kullanılmasıyla üretilen hafif harçların yüksek sıcaklık etkisi sonrası bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılmasını içermektedir. Bu amaçla vermikülit/çimento oranı 3, 4, 5 ve 6 karışımlara sahip standart harç numuneleri üretilmiştir. Karışımlarda portland ve alüminatlı çimento olmak üzere iki farklı çimento tipi kullanılmıştır. 28 günlük standart kür sonrası laboratuvar ortamındaki referans numuneler ile 300°C, 600°C, 900°C ve 1100°C sıcaklığa maruz bırakılan numuneler üzerinde fiziksel özelliklerin belirlenmesi için birim ağırlık, su emme, boşluk oranı ve ultra ses hızı, mekanik özellikleri tayini için ise basınç ve eğilme deneyleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına bağlı olarak, genleştirilmiş vermikülitin kullanılması ile yangına dayanıklı çimento esaslı hafif kompozit kaplama malzemesi üretilebileceği, ayrıca genleştirilmiş vermikülitin yapılarda yalıtım özelliğine sahip sıva uygulamalarında hafif agrega olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the investigation of some physical and mechanical properties of mortars produced by using expanded vermiculite as a lightweight aggregate after exposed to high temperatures. In experimental study, mortar specimens with vermiculite/cement ratios of 3, 4, 5, and 6 by volume are produced. Portland and alumina cements are the two types of cements used in mixtures. Some physical properties such as unit weight, water absorption, porosity and ultrasonic pulse velocity tests, and flexural and compressive strength tests for mechanical properties are performed on reference specimens at ambient temperature and specimens subjected to the temperatures of 300°C, 600°C, 900°C ve 1100°C. Depending on the experimental test results, it can be concluded that expanded vermiculite can be used as a lightweight aggregate in production of refractory cement based composite tiles, and also in applications of heat insulation plaster in structures.