FRP kompozitlerin sıcaklığa karşı farklı yangınyalıtım malzemeleri ile korunmasınınaraştırılması
Temperature protection of frp materials withdifferent fire insulation materials
  1. Tez No: 647397
  2. Yazar: RABİA AKPINAR SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeni nesil yapı malzemeleri arasında yer alan fiber takviyeli polimer (FRP) kompozitlerin özgül ağırlığının düşük olması, kopma dayanımının yüksek olması, çürüme, kurtlanma, paslanma yapmaması, istenilen şekil ve boyutlarda üretilebilmesi, yüksek elektriksel yalıtkanlığa sahip olması, yüksek ısı ve su izolasyonuna sahip olması gibi üstün özelliklerine karşın, yüksek sıcaklıkta mekanik özelliklerinde önemli ölçüde azalmalar olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra FRP kompozitler giydirme cephe, hafif yaya ve taşıt köprüleri, borular, yapıların bakımı, güçlendirilmesi ve onarımı, zemin iyileştirme, otomotiv sektörü, hibrit tasarımlar, kimyasal tesisler, deniz yapıları, kululer gibi birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Endüstrinin hızlı gelişimi ve toplu yerleşim alanlarının giderek çoğalması ile birlikte artan enerji tüketimi yangın riskini de beraberinde getirmektedir. Yeni nesil yapı malzemeleri olarak tanımlanan FRP kompozitlerin yapıda kullanımının yaygınlaşması ile birlikte yangınların insanların güvenliğini tehdit etmesinin yanında yangında oluşan maddi ve manevi hasarların boyutlarıda artış göstermektedir. Yapı malzemelerini yüksek ısıdan ve alevden koruyabilen yapıya zarar vermesini önleyen birçok malzeme vardır. Bunlara örnek olarak, cam yünü, cam köpüğü, taş yünü, alçı panolar, seramik yünü, genleştirilmiş perlit, alçı kaplı taş yünü, ve vermikülit plakalar verilebilir. Bu çalışmada yapılan deneylerde FRP kompozitlerin yangına karşı dayanım sürecini tespit etmek amacıyla beyaz alçıpan, kırmızı alçıpan, seramik yünü, taş yünü ve alçı kaplı taş yünü kullanılmıştır. Bu yangın yalıtım malzemeleri vida ve alüminyum folyo bant ile birleştirilerek kutular oluşturulmuştur. Kutuların içerisine FRP kompozit numuneler yerleştirilerek kullanılan yalıtım malzemesi, FRP kompozit ve ortamın sıcaklığını ölçmek amacıyla 3 adet K problu termometre yüzeylere yerleştirilmiştir. Deney numuneleri ortam sıcaklığı maksimum 500 oC dereceye gelene kadar fırında ısıtılıp ortam sıcaklığı, yalıtım malzemesinin yüzey sıcaklığı ile kutu içine alınan FRP kompozitlerin zamana bağlı olarak sıcaklık değişimleri K problu termometre yardımıyla ölçülerek, değerleri kaydedilmiştir. Elde edilen değerler kullanılarak grafikler çizilmiş ve kullanılan yangın yalıtım malzemelerinin FRP kompozitleri yangına karşı koruma süreleri karşılaştırılıştırılmıştır. Elede edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve ç.eşitli öenerile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced polymer (FRP) composites, which are among the new generation building materials, have low specific gravity, have high tensile strength, do not rot, worm, rust, can be produced in desired shapes and sizes, have high electrical insulation. Despite its superior proporties, it is known that there is a significant decrease in mechanical properties at high temperature. In addition, FRP composites have been used in many areas such as curtain walls, light pedestrian and vehicle bridges, pipes, maintenance, strengthening and repair of structures, ground improvement, automotive industry, hybrid designs, chemical plants, marine structures, towers. Increasing energy consumption with the rapid development of the industry and the increasing number of mass settlements brings with it the risk of fire. Along with the widespread use of new generation building materials in the building, fires threaten the safety of people, as well as the extent of material and moral damages in the fire increase. There are many materials that prevent building materials from damaging the structure, which can protect it from high heat and flame. Examples of these are glasss wool, glass foam, rock wool, gypsum boards, ceramic wool, expanded perlite, gysum covered rock wool, and vermiculite plates. Purpose of the study FRP composites bring the temperature level tahat will impair their mechanical properties in the longest time. In the expreriments, in order to increase the fire resistance of FRP composites, white plasterboard, red plasterboard, ceramic wool, rock wool and gypsum covered rock wool were used. These fire insulation materials were combined with screws and aluminum foil tape to create boxes. FRP composite samples were placed in the boxws. The insulation material used, FRP composite 3 K probe thermometers were placed on the surfaces to measure the temperature of the environment. The test samples were heated in the furnace until the ambient temperature reached a maximum of 500 oC, ant the ambient temperature was measured with the help of the thermometer with the K probe, depending on the time, the temperature changes of the FRP composites enclosed in the box with the surface temperature of the insulation material were recorded. Graphs were drawn using the obtained values and FRP composites fire protection times of the fire insulation materials used were compared and the result were evaluated.