Kozak Yaylası Ve Madra Dağı'nın (Bergama/İzmir) florası
Flora of Kozak Plateau and Madra Mountain (Bergama / İzmir)
  1. Tez No: 620550
  2. Yazar: ASLI KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde İzmir ili, Bergama ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kozak Yaylası'nın ve Madra Dağı'nın florası çalışılmıştır. Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin teşhis edilip, değerlendirilmesi sonucunda alanda toplam 63 familyaya altında 203 cins ve 340 takson elde tespit edilmiştir. Bu taksonların 3'ü Pteridophyta, 5'i Gymnospermae ve kalan 332'si ise Angiospermae üyesidir. Angiospermae üyelerinin 30 tanesi monokotil, 302 tanesi dikotildir. Çalışma alanında 9 endemik takson tespit edilmiş ve endemizm oranı % 2.2 olarak saptanmıştır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir; İran-turan elementleri %3,5, Akdeniz elementleri %18, Avrupa-Sibirya elementleri %13,8 dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the flora of Kozak Plateau and Madra Mountain which are placed in Bergama district which is in the borders of İzmir Province was determined. As results of collecting and identifying the plant specimens, in total 340 taxa from 63 families were determined. In these taxa, were determined as 3 taxa of Pteridophyta, 5 taxa of Gymnospermae and remaining 332 taxa of Angiospermae. On the other hand, in Angiospermae members, were determined 30 taxa as Monocotiledonae and 302 taxa as Dicotyledonae. The endemic taxa number is 9 and endemism ratio of is 2.2 % in study area. The distribution of taxa by phytogeographical regions are as follows; Irano-Turanian elements 3,5%, Mediterranean elements 18%, Euro-Siberian elements 13,8%.