Madra Dağı ve çevresindeki orman ağaç türleri ve sıklık derecelerinin coğrafi dağılışının uzaktan algılama teknikleriyle belirlenmesi
Forest tree species and incidence rates of geographical distribution determination with remote sensing techniques in Madra Mountains and environment
  1. Tez No: 249323
  2. Yazar: REŞAT AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Orman Kaynakları Envanterinde bilgi kaynağı olarak en yaygın yersel ölçmelerden yararlanılmaktadır. Yersel ölçme ve gözlemler çok zaman alıcı ve pahalı bir yöntemdir. Yersel çalışmaları azaltmak amacıyla geniş ölçüde uzaktan algılama verileri kullanılmaktadır. Bu amaçla ülkemizde 1953 yılından bu yana meşcere tiplerini ve diğer arazi kullanımı alanlarını ayırmak ve haritalamak amacıyla hava fotoğrafları kullanılmaktadır. Son yıllarda uydu teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, çok kanallı uydu verileri, ormancılık alanında geniş bir uygulama alanı bulmuştur.Bugüne kadar, uydu verileri kullanılarak, ağaç serveti belirlemek için yapılan çalışmalarda genellikle 30*30m. çözünürlüklü Landsat-5 TM ve Landsat-7 ETM ve 20*20 m. çözünürlüklü SPOT-4 uydu verileri kullanılmıştır. Uzaysal çözünürlüğü yüksek, yeni satışa sunulan uydu verileri kullanılarak da meşcere parametrelerinin tahmin edilmesi ile ilgili araştırmaların yapılması önem taşımaktadır.Bu çalışmada Landsat-7 ETM Haziran 2000 verisi kullanılarak Madra dağı ve Kozak yaylası çevresindeki orman alanları ve ağaç türleri saptanmıştır. Uydu verileri kontrollü sınıflandırma yöntemiyle sınıflandırılmış ve Erdas 9.1 yazılımı kullanılmıştır. Bu çalışma orman alanları belirlemede Landsat-7 ETM verisinin kullanılışlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Terrestrial measurements are commonly used as an information source in forest resoures inventory. Terrestrial measurements and observations are time consuming and expensive methods. To reduce ground works, remote sensing data are widely used. For these reasons, to separate stand types and other land uses and map them, aerial photos have been used in Turkey since 1953. Due to recent developments in satellite technology, multi spectral satellite data are used in a wide range in forestry studies.So far, data from 30*30 m. resolution Landsat-5 TM and Landsat-7 ETM and 20*20 m. resolution SPOT-4 satellite images have been used in studies to estimate growing stock. It is important to conduct studies related to estimation of stand parameters by using data from satellite images with high spatial resolution that recently have been offered for sale.In this study, forest regions and tree species in the round Madra mountain and Kozak flatland were determined by using Landsat-7 ETM data dated June 2000. Satellite data classified with supervised method by using Erdas 9.1 version. This work has been showed that Landsat-7 ETM data is usefull to determine the forest coverage.