Buck tipi da-da dönüştürücü ile fotovoltaik panel simülatör devresinin tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and realization of solar array simulator circuit with buck type dc-dc converter
  1. Tez No: 620564
  2. Yazar: BİLGE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Fotovoltaik sistemlerin çalışma karakteristikleri ortam koşullarına (ışınım, sıcaklık, gölgelenme vb.) bağlıdır. Özellikle, fotovoltaik panel testlerinin güneş ışığı altında test edilmesi gerektiğinde, aynı koşulları tekrar sağlamak zor olduğu için deneysel olarak çalışılması güç bir alandır. Bu yüzden, bu testleri yapmak için fotovoltaik simülatörler tercih edilir. Bu tez çalışmasında fotovoltaik panel simülatörü gibi çalışan bir güç elektroniği devresi tasarlanmıştır. DC-DC dönüştürücü olarak buck dönüştürücü kullanılmış, kalıcı hal analizi yapılarak devre elemanları belirlenmiştir. Dinamik analiz sonucunda ise simülatörde kullanılacak olan akım kontrol çevrimi ve gerilim kontrol çevrimi için kompanzatör tasarımı yapılmıştır. Teorik tasarımı tamamlanan ortalama 100 W gücündeki fotovoltaik simülatör, PSIM simülasyon ortamında gerçekleştirilmiş ve deneysel çalışmaları yapılmıştır. Deneysel çalışmada, farklı yük geçişleri için analizler yapılmış ve simülatörün dinamik davranışları incelenmiştir. Farklı çalışma noktalarında elde edilen I-V eğrisi ile güneş panelinin I-V verileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The operating characteristics of photovoltaic systems depend on the environmental conditions (radiation, temperature, shading, etc.). Especially when photovoltaic panel tests need to be tested under sunlight, it is diffucult to work experimentally because it is diffucult to repeat the same conditions. Therefore, photovoltaic simulators are prefferred for performing these tests. This thesis proposes a power electronics circuit design as a photovoltaic panel simulator. Buck converter is selected as a DC-DC converter and circuit materials are designed according to steady state analysis. Compansator design in current and voltage loop have been determined by dynamic analysis. The design is calculated for a photovoltaic panel with average 100 W power. After completing the technical design of a photovoltaic simulator, PSIM simulations and experimental studies were performed. In experimental studies, different load transitions were analyzed and dynamic behavior of simulator was examined. I-V curve obtained at different working points was compared with the I-V curve of real photovoltaic panel.