Ege üniversitesi öğrencilerinin arı ürünlerine yönelik farkındalığı ve tüketim tercihleri üzerine bir araştırma
A research on awareness and consumption preferences of ege university students oriented to bee products
  1. Tez No: 620566
  2. Yazar: ZEKERİYA ONUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye zengin bitki ve iklim tipi çeşitliliği ile yılın her mevsiminde arıcılık için uygun lokasyonların bulunduğu bir coğrafyaya sahiptir. Türkiye'nin kovan başına bal verimi ortalaması dünya ortalamasının altındadır. Türkiye'de bal üretiminin önemli bir düzeyde olmasına karşın, bal ve diğer arı ürünlerinin tüketimi hakkında çok az bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu araştırmada Ege Üniversitesi lisans öğrencilerinin arı ürünlerine yönelik farkındalığı ve tüketim tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öğrencilerin bal ve diğer arı ürünleri tüketim tercihleri, bu tercihleri etkileyen faktörler, tüketim miktarları, bal ve diğer arı ürünlerini satın alırken dikkat ettikleri kriterler incelenmiştir. Araştırma kapsamında Ege Üniversitesinde 12 fakülteden 380 öğrenci ile yüz yüze anket yapılmıştır. Ankete katılan öğrencilerin %75,79'unun bal tükettiği, %24'21'inin bal tüketmediği belirlenmiştir. Öğrencilerin aylık ortalama bal tüketim miktarı 297 gramdır. Öğrencilerin bal tüketimine etki eden faktörleri belirlemek için kullanılan logit modelde cinsiyet, hane halkı geliri, hanede gıda alışverişini yapan bireyler, ambalaj tercihi ve apiterapi kavramından haberdar olmanın etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmada ayrıca öğrencilerin bal tüketip tüketmeme durumuna ilişkin nedenler ortaya konulmuştur. Öğrencilerin balı en fazla kahvaltılık olarak ve tadının güzel olmasından dolayı tükettikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin balı tüketmeme nedenleri ise alışkanlıklarının olmaması ve bal fiyatını yüksek bulmaları olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey has a geographical location can be found suitable for beekeeping in every season with the rich diversity of plants and climates. The average yield of honey per hive Turkey is under the world average. Although honey production in Turkey is at a high level, lack of information is available on the consumption of honey and other bee products. The aim of this study was to determine the awareness and consumption preferences of Ege University undergraduate students for bee products. For this purpose, students' consumption preferences of honey and other bee products, factors affecting these preferences, consumption quantities, the criteria they take into consideration when buying honey and other bee products are investigated. A face-to-face survey was conducted with 380 students from 12 faculties at Ege University. It was determined that 75.79% of the students consumed honey and 24-21% did not consume honey. The average monthly honey consumption of students is 297 grams. The logit model used to determine the factors affecting honey consumption of the students was found to be effective in terms of gender, household income, household food exchange, packaging preference and knowing the concept of apitherapy. In addition, the reasons for the students' consumption and non-consumption of honey were revealed. It was determined that the students consumed the honey mostly for breakfast and because of the taste. The reasons why students do not consume honey come from lack of habits and the price of honey is seen as expensive by them.